| Angel977 a întrebat:

Buna! Vreau să cumpăr un telefon si nu stiu ce să aleg dintre un Huawei nova 9 se si xiaomi note 11s. Voi ce ati alege si de ce?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Note 11S pentru display, procesor mai puternic, dual-SIM + microSD (la Huawei daca pui doua SIM-uri trebuie sa renunti la microSD, aici nu!), jack audio de 3.5 mm, difuzoare stereo, port infrarosu (poti folosi telefonul drept telecomanda pentru o gramada de device-uri, de la televizoare la AC-uri)
Nova 9 SE pentru... sa mor eu daca stiu pentru ce, daca nu vrei musai unul dintre astea doua si sa ai 256 GB de stocare fara microSD. Posibil sa obtii autonomie mai buna, chiar daca are bateria mai mica, procesorul utilizind mai putin curent, DAAAAR display-ul LCD consuma mai mult ca OLED-ul de la Note 11S, deci chiar nu vad vreun motiv pentru a luat Huawei-ul. Poate softul de la ei e mai putin infect ca MIUI-ul, nu stiu. Folosesc un Mi 10T Pro de la lansare si la capitolul update-uri e absolut jalnic. Din fericire, hardware-ul e superb si probabil in vreo cateva luni o sa trec pe ROM-uri neoficiale (de la Android 12 incoace - cu MIUI 13 pe el - am pierdut vreo ora si ceva de SoT). Procesorul de pe Note 11S, MediaTek Helio G96, e impresionant pentru un mid-range. Am doua telefoane care il folosesc si cu care ma mai joc una-alta, Doogee V20 si Doogee S98. In curand o sa am si un Doogee S98 Pro. Comparind in utilizare normala G96-le cu Snapdragon-ul 865 de pe Mi 10T Pro, chiar nu vad justificarea de a nu cumpara ceva mid-range daca nu ai niste nevoi speciale (eu aveam, privind Mi 10T Pro-ul).

9 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nova9 pentru că arată mai bine, e mai performant, și se încarcă mai repede.

Răspuns utilizator avertizat
| Frank51 a răspuns (pentru DracuIa):

Cred că ai greșit tagul.

| literallythesamebruh a răspuns:

Mergi pe Xiaomi dacă știi să te descurci fără servicii Google.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Voiai sa zici invers. Xiaomi are servicii Google... cel putin pe Mi 10T Pro am.

| literallythesamebruh a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, nu știu cum de nu am observat că am greșit. Xiaomi ARE servicii Google, iar Huawei nu.

| Angel977 explică:

Ce părere aveți despre xiaomi note 10 pro?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Angel977):

Dintre 10 Pro si 11S as merge pe 10 Pro. Motive: AMOLED cu diagonala si refresh mai mari, HDR10, mai luminos; Gorilla Glass 5 la ecran (doar 3 la 11S, insa oricum si 3-ul e foarte ok, desi multi comenteaza ca vezi dom'le ce vechi si depasit e); procesorul e practic identic ca performanta, insa e mai rece si consuma mai putin; camera e uuun pic superioara, teoretic - pe partea de macro, si la filmare, cel putin. Pentru mai multe comparatii - si detalii la ce zic eu pe aici, arunca o privire - https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=10662&idPhone2=11335

| gbr733 a răspuns:

Oppo