| anamariacst a întrebat:

Buna ziua! am iphone 11 de aproximativ 6 luni si deja sanatatea bateriei este de 88 la suta.am incercat sa nu mai încărcat telefonul peste 80 si sa dezactivez anumite functii, poate fi ca folosesc instagramul aproximativ 6 ore pe zi? ce pot face ca sa previn schimbarea bateriei, deoarece as dori sa o schimb cand face telefonul vreun an jumătate

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu ai ce sa faci deoarece asa sunt telefoanele astea, degeaba nu te uiti pe Instagram sau Faceboock, tot se descarca bateria deoarece wifiul consuma bateria, fara wifi nu te poti conecta la nimic, singura solutie este incarcarea bateriei de 2 sau 3 ori pe zi ca sa te tina, telefoanele android sunt diferite de telefoanele vechi cu butoane la care bateria tinea lejer o saptamana, pe alea nu aveai internet wifi, erau telefoane mobile simple cu butoane si te limitai doar la a suna si raspunde la apeluri, astea moderne au jocuri au email au Instagram au aplicatii care toate consuma enorm bateria.

| doctorandus a răspuns:

Să-ți spun un "secret": să ții bateria 100% e stresant pentru ea, dar... e mult mai puțin stresant decât a o descărca și încărca tot timpul.

| Xox0 a răspuns:

Cum s-a mai spus pe TPU, dar si din surse de pe net, viata bateriei scade dupa un numar de cicluri reincarcabile, de exemplu, daca stai pe telefon multe ore si in incarci de doua-trei ori pe zi, dar e si de la update-uri...Crezi sau nu.
Bateria o poti cumpara tu si o poti duce la un service, impreuna cu tlf daca ti-e sa nu platesti prea mult. Si asa, platesti doar munca omului, ca si aia tot de pe net o iau.

| Anonimboy111 a răspuns:

Eu am avut iphone 11 din 2019 pana in 2022 aprox 4 ani, si aveam bateria 86 la suta, incearca sa nu mai stai pe el cat timp e la incarcat, si sa il incarci doar cu incarcatorul lui original, si daca activezi mod economisire foloseste l doar cand ai 20% sau cand esti plecata departe si ai nevoie de baterie, ca doar de asta a fost facut

| Dudu2701 a răspuns:

Salut,îți scriu din experiența cu iphone-urile am avut și eu aceiași problema l am dus la service și le am cerut să îmi pună baterie originala și mi au pus de la huariguar? când o să te duci sa o schimbi să îți facă o poză cu bateria ce tio pun cei de la service, nu recomand huariguar de la 6s până la 11pro etc.bateria se duce in maxim 2 ore...și starea de baterie la 88 nu e ceva atât de nasol, când o vei schimba cu cea originala sau depinde acum de buget și de tine daca scade la 98 Intr o lună sau 2 sa nu te sperii e normal e ceva de la Apple care face așa oricum android rămâne pentru mine, am avut destule bătăi de cap cu iPhone, funda?