| Claudiuuuu17 a întrebat:

Pe 26 ianuarie mi-am cumparat un telefon Iphone 14 Pro Max de pe iStyle, iar acum sanatatea bateriei este de 99% dupa 4 luni in care telefonul era bagat la incarcat odata la 2 zile*cand ajungea la 20 pana la 85% deoarece stateam doar 3-4 ore pe zi pe el*. Este normal sa scada 1% dupa nici 4 luni?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| johnnny123 a răspuns:

Păi ia gândește-te puțin. Dacă a scăzut cu 1% în patru luni, asta înseamnă 3% pe an. În ritmul ăsta, peste 5 ani vei avea 85%, ceea ce e foarte bine. Cât timp ai de gând să ții telefonul ăla, 20 de ani?

| Claudiuuuu17 explică (pentru johnnny123):

Nu, dar un prieten încă mai are 100% după 5 luni și il baga la incarcat de 2 ori pe zi și de asta am zis sa întreb

| johnnny123 a răspuns (pentru Claudiuuuu17):

"Sănătatea" bateriei este o chestie mai mult orientativă, care are o marjă de eroare. Nu este precisă 100%.

Faptul că lui îi spune în continuare 100% după 5 luni nu înseamnă că peste trei luni nu poate să scadă direct la 98%

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este foarte bine. Nu văd care ar fi problema?

| LoveSleep a răspuns:

E ok.
Bateriile functioneaza pe cicluri de incarcare si descarcare. Cu cat isi fac aceste cicluri mai des, cu atat viata bateriei scade.

Asadar, trebuie sa eviti ca bateria sa se descarce sub 10% in prima faza.
Apoi trebuie sa il tii pe cat posibil incarcat full, pentru ca cum am zis, tu pierzi din clicluri daca il tot descarci si incarci iar. Chiar daca nu il descarci de tot.

Oricum, e greu sa mentii sanatatea bateriei, deci nu iti bate capul. Nu-l lasa sa ajunga la epuizare si sub 10% si ar trebui sa fie ok.