| anonim_4396 a întrebat:

Bună ziua! Mi-am achiziționat un nou telefon ( iPhone 14 pro). Am întrebări legate de baterie. Înainte am avut un 11 pro și nu am avut grija deloc de bateria lui și nu vreau sa procedez la fel cu acesta. Ce sfaturi îmi dați? Spre exemplu, ca sa am grija de sănătatea bateriei la ce procent ar trebui bagat la încărcat? Trebuie ținut pana la 100% și imediat scos după sau doar pana la 80%?
Multumesc anticipat! De obicei pe celălalt îl băgam la 50% la încărcat si nu cred ca am procedat ok.

14 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Arunci cu banii pe telefoane care anul viitor se demodeaza si cauti alt model, astea costă 3500 lei ai avut banii ăstia de dat pe un telefon de fițe? La ce iti foloseste?

| Adinutzzaa a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu privește pe nimeni pe ce dau eu banii și cât țin un telefon. Eu am pus anumite întrebări și doresc sa mi se Răspundă stric la ce am întrebat. Nu văd ce interesează pe alte persoane ce contează pentru mine un model, dacă am bani sau nu. Nu interesează pe nimeni. Fiecare face in dreptul lui!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Inseamna ca esti una de aia care face videochat de iti permiti sa arunci cu banii pe telefoane.

| Adinutzzaa a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu, sunt "una" căreia părinții i-au luat telefon după 4 ani pentru ca nu are nicio restanta in 4 ani de zile de facultate!

| Adinutzzaa a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Ce ușor va este sa judecați când nu aveți ce face cu viața voastră!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Povesti, sunt mii de romîni care abia au cu ce sa plateasca facturile si medicamentele si tu gata ai intrat la facultate si ai iphone 4, ce sa vezi esti speciala, niste minciuni eu nu cred ca niste parinti normali la cap dau 3500 lei pe un telefon, nu cred, si daca ar fi asa luna viitoare sau 6 luni de acum inainte ce vei minca? C 3500 lei este o suma colosala nu o are oricine de aruncat pe iphone 4.

| MrNuggets a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Eu care mi-am cumpărat primul telefon din banii mei SI tu te plangi ca tie ti au luat parintii tel nou abia după 4 ani laughing geez ce fite pe tine

| Adinutzzaa a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Doamne fereste, ce va mai place sa va intereseze de alții și de voi vai de steaua voastră! Nu este problema voastră cum mi-au cumpărat mie părinții telefonul cu bani Cash sau poate pe cardul de cumpărături ca sa nu simtă așa de mult suma! Asta nu privește pe nimeni altcineva!

| Adinutzzaa a răspuns (pentru MrNuggets):

Cine se plânge, draga? laughing Am spus ca sa nu mai existe suspiciuni de asemenea tampenii de ce mi s-a luat acest telefon! Fiecare are treaba lui și sa și vadă de treaba lui! Felicitări ca ți-ai luat telefon din banii tai, însă nu este problema ta ca au părinți care își permit sa ia un telefon mai scump copilului! Astea nu sunt lucruri de privit pe altcineva! Este foarte simplu, fiecare se uita in grădina lui ca nici pe mine nu ma interesează cum ai făcut tu bani să-ți iei telefon. Din videochat sau din a lucra cinstit. Este fix problema fiecăruia.

| MrNuggets a răspuns (pentru Adinutzzaa):

Câți anișori ai?

| dullcat a răspuns:

Buna.Fereste telefonul de razele soarelui, de frig, sau treceri rapide de la cald la rece.Procentul bateriei trebuie pastrat intre 30 si 80% mereu. Daca lasi pana la 100 ii scurtezi durata de viata, deoarece aceasta are un anumit numar de cicluri de incarcare completa, dupa care se deterioreaza mai incet sau mai repede.

Poti citi si sfaturile de aici, chiar daca ai iphone.
https://flip.ro/......n-android/

https://www.aflacum.ro/......-3200.html

| relian a răspuns:

Sa ai grija de sanatatea bateriei adica laughing se imbolnaveste sau ce anume?
Grele de tot astea cu tehnologia. Pui la incarcat cand vrei tu, lasi sa se incarce 100%, cam aia e tot, sau lasi si mai putin, nu conteaza, daca trebuie sa pleci undeva si nu s-a incarcat 100% l-ai luat si ai plecat.

O baterie nu te tine fctie de procentul ce il incarci sau cand anume.Bateria are un anumit numar de cicluri, cand sor duce alea, s-a dus si bateria.
Un ciclu, inseamna o incarcare de aia 100%. Daca sa spui tu pui la incarcat cand ai 50%, se va duce la 100%, ala nu este un ciclu, mai pui odata si atunci se contorizeaza ca 1 ciclu.

Asa ca bateria te tine fctie de cit de mult folosesti acel telefon, cit de multe incarcari faci.
Poti termina o baterie si numa in 1 an, asta daca il incarci la 2-3 ore laughing pentru ca te uiti la video intruna, sau ce mai faci.

Asta asa ca idee.Eu am avut 6S si inca era bateria buna, de abia acu s-a dus mai jos, am pus alta si il foloseste mama.

Sfatul meu stii care este? Sa uiti de telefon, pui la incarcat fctie de situatie.
Pleci dimineata de acasa, seara te uiti si vezi cita baterie mai e, stii cit folosesti acel teelfon, bagi la incarcat dupa cum am zis situatie.

Orice optiune ai folosi, te va tine bateria cam la fel.

O alta chestie ce am observatl la 6 S de exemplu de puneam sa se incarce, se incarca doara 80%, apoi da mesaj ca va continua incarcarea dimineata la 5 pana la 100%.

Acu am 14 pro la asta nu mai apare nimic, se incarca indiferent cand il pun la 100%.
Deci il poti pune la incarcat indiferent de %, poate sa fie si 5%. Daca pui noaptea, el se incarca, tu dormi deja, te trezesti dim, lasi scos si aia e tot.
Il poti lasa acolo si 2 zile nu se va intampla nimic nici rau, dar nici bun.
Nu te lua dupa ce povesti spun unia, multi vad, putini cunosc laughing unia una citesc si alta pricep, ori pricep in gura laughing

Telefoanele au incarcare inteligenta, adica telefonul monitorizeaa incarcarea, asa ca nu-ti fa tu griji.

| MrNuggets a răspuns:

Logic ca nu te-ai putut abține sa nu te lauzi desi iPhone 14 e deja vechi

| Adinutzzaa a răspuns (pentru MrNuggets):

Nu e normal sa spun și modelul telefonului pentru care întreb sau cum? Dacă nu spuneam in întrebare, spuneam in răspunsuri pentru ca ar fi întrebat cineva. Vai de voi ăștia care nu stiti decât sa comentați și sa fiți invidioși! Hai ca și 14 e vechi laughing Vai de tine, dacă și 14 e vechi, alea de dinainte ce sunt? laughing))