| just4ecko a întrebat:

Buna ziua TPU!

Am intampinat o mica problema:
Am o replica de pe un Samsung galaxy s5 ( MTK 6589 ). Nu l-am cumparat personal asa ca m-am interesat pe internet. Pe internet apare ca dispune de o memorie interna de 16GB, dar mie imi apare doar 14, 5 MB memorie totala a telefonului. La fel si procesorul, apare pe internet procesor quad-core 1.2 GHz, dar se misca destul de greu.

Imi puteti spune ce e in neregula cu memoria?
Iar cu procesarea ce e de facut?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Și sistemul de operare și aplicațiile preinstalate, unde crezi că stau?
Nu de alta, dar nici măcar nu există practic (fizic, nu se produc adică) memorii cu capacitate de 14, 5 GB. (Chestia cu MB cred că e o greșeală).
Procesorul n-are nicio vină dacă softul e scris prost. Ăsta e dezavantajul aparatelor făcute pe te miri ce vapor.

| just4ecko explică (pentru mihai69):

Nu am nicio aplicatie instalata in device, iar chestia cu MB, nu este o greseala. Am incercat sa instalez Candy Crush, dar mi-a spus ca nu am suficient spatiu. La setari imi apare ca am memorie totala 16GB dintre care disponibil 14. Dar mai jos cand ma uit imi apare memoria telefonului 14, 5 mb. Cand il conectez la PC imi apare la fel, 14, 5 MB memorie totala. Androidul este 4.4.2 KitKat. M-am uitat putin pe XDA-Developers si am observat ca au inceput sa scoata ceva ROM-uri pentru aceste dispozitive. (Mentionez ca atunci cand pornesc telefonul imi apare logo-ul: MEDIATEK, urmat de ANDROID)