| MarianaNiculescu a întrebat:

Buna ziua TPU! Deci am si eu o intrebare..Cum pot sa imi conving parintii ca sa imi cumpere un Samsung Galaxy J5? Am un Samsung Galaxy 4G si m-am plictisit de el..Telefonul asta l-am primit de onomastica si e cu abonament. Cum pot sa imi conving parintii?
Telefonul asta pe care il am este de un an.
Cel mai bun raspuns primeste funda

13 răspunsuri:
| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Tu te-ai plictisit de un telefon iar altii nu au nici ghete pentru a ajunge la scoala!
Oare nu itit este rusine sa ceri parintilor alt telefon? Mai ales ca ce doresti tu, e foarte scump.

| MarianaNiculescu explică (pentru sasa1sasa1sasa1):

Te rog frumos sa nu-ti dai cu parerea happy Eu doar am spus sa imi conving parintii. Nu am avut nevoie de o parere. Si nu, nu e scump. Daca pentru tine 11 milioane e scump, nu am ce sa iti fac.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru MarianaNiculescu):

11 milioane este enorm de mult pentru oricine.
Cind vei cistiga tu banii, prin munca, vei sti sa apreciezi valoarea lor.

Răspuns utilizator avertizat
| CezaraEM a răspuns:

Buna!
Scuza-ma, dar ceea ce vrei tu, este o mare fita, ma mir ca nu vrei Iphone 7, care e la moda acum printre tinerii de 13-18 ani!
Ai un telefon de un an. Si ce? Eu il am de 3 ani si merge perfect.
Care este problema?
Sunt foarte de acord cu parintii tai. Gandeste-te si tu logic putin, exista oameni care NU AU CE MANCA, IMBRACA, GHETE, HAINE, APA, PAINE, MANCARE etc etc si tu vrei telefon doar ca te-ai plictisit.
Inseamna ca stai cu ochii in telefon 24/24h!
Mai lasa telefonul sa respire si bucura-te de viata, de familie si prieteni, fara tehnologie, asta ne va distruge in curand.
Ceea ce le ceri parintilor, este foarte scump! Sa ceri un telefon dupa un an, mi se pare total absurd!
Tu nu apreciezi deloc cate sacrificii fac parintii tai pentru tine. Tu nu realizezi fetito! Cica "11 milioane nu e scump", fetita, trezeste-te, unii oameni nici macar nu au salariul asta la serviciu! Atatea figuri pe voi copilasilor, nu aveti buletine, dar aveti iphone 7 de 35 de milioane!
Vai de capul vostru o sa ajungeti!
NU EXISTA METODA SA ITI CONVINGI PARINTII, e clar! Scuze de morala, dar e adevarul! Voi vreti telefoane scumpe sa va laudati cu ele la scoala in fata tuturor si sa deveniti populari doar ca aveti nu stiu ce marca de telefon! Foarte trist!

| MarianaNiculescu explică (pentru CezaraEM):

Draga mea. Daca nu stii, nu comenta aiurea
Hai sa-ti explic. Tocmai azi mi-am pus telefonul la incarcat. Nu am mai atins telefonul de 3 luni de zile. Si da, eu am cerut altceva, nu o parere. Exista 2 tipuri de oameni in lumea asta: Cea saraca si cea bogata. Si eu sa ma trezesc? Pana la urma nu e vina mea ca sunt oameni saraci pe lume. Si nu am cerut un iphone 7 gold, un iphone 20 gold plus, etc. Asa ca. Si ce fita e cu asta? Iti mai zic, daca nu stii, nu comenta. Telefonul pe care il am e tot spart de 4-5 si nu vor sa imi cumpere altul. Si e vina lor ca l-am spart. Stii de ce? Ca nu au vrut sa-mi cumpere o husa. Asa ca, e vai de viata ta happy

| MarianaNiculescu explică (pentru CezaraEM):

4-5 luni

| MarianaNiculescu explică (pentru CezaraEM):

Si nu, nu ma laud cu telefonul la scoala pentru ca mai am colegi care au telefoane mult mai performante ca al meu. Deci booo, gandeste-te! Si nu sunt genul de persoana care se lauda, pur si simplu imi vad de treaba mea, asa cum ar trebui sa faci si tu.

| Ωmega a răspuns:

Daca ajungi sa te plictisesti de un telefon, inseamna ca esti incontinuu cu el mana si cu ochii in el. Iti recomand sa ridici privirea din telefon ca sunt muuuuulte alte lucruri de facut in general decat pierdutul timpului cu telefonul.
Foloseste telefonul pe post de telefon mai mult. Daca acum un an parintii tai ti-au facut cadou un telefon la abonament deloc ieftin, aia inseamna ca te iubesc mult si ca sacrifica multe din placerile lor pentru tine. Daca dupa un an le ceri alt telefon mai scump, desi ei iti si platesac abonamentul la asta de acum, nu arati decat ca esti nerecunoscatoare si nu pretuiesti iubirea si efortul lor. Sa stii ca in viata nu vei primi doar ce doresti si te sfatuiesc sa te pregatesti pentru momentul cand vei da cu capul de tavan ca s-ar putea sa te doare tare. Can d vei munci si vei avea banii tai, nu ai decat sa-i spargi pe toti pe ce telefon vrei tuwinking Dar mi-e de-a mirarea cum ai sa mananci daca vei face chestii de genul.
Aveti mari probleme cu prioritatile in viata in general.
Mult succes si pretuieste-ti parintii mai mult si arata-le asta mai des. Vei fi suprinsa ca facand asta, le vei bucura zilele si mai mult si ca vei mai primi si alte cadouri frumoase.

| MarianaNiculescu explică (pentru Ωmega):

Abonamentul il platesc EU cu banii mei. Si nu stau deloc cu ochii in el. Stau foarte rar pe el..Si ecranul telefonului e spart.

| Ωmega a răspuns (pentru MarianaNiculescu):

"EU cu banii mei". Sunt munciti de tine? Daca da, atunci strange-ti bani si cumpara-l din banii tai.
Orice salariu ai avea, sa dai 1100 de lei pe un telefon mai ales in conditiile in care ai unul deja destul de bun care are doar un an, este un moft de copil rasfatat.
Daca parintii tai sunt oameni responsabili, nu ii vei putea convinge decat poate cu note foarte bune la scoala si activitate productiva si stimulanta in rest.
Daca nu ii convingi, dupa cum spus, poti sa strangi bani si sa ti-l iei tu. Insa daca ti-l vei lua cu banii tai, iti garantez ca nu te vei mai "plicitisi" de el dupa un anwinking

| Odysea a răspuns:

Nu stiu ce sa zic acum. 11 milioane e foarte mult! Asa ca gandeste-te ca alti copii nu au ce sa manance si nu au bani sa isi cumpere ghetute pentru scoala ca vine Iarna. Dar daca tot 11 milioane e ieftin, doneaza banii undeva. La oameni saraci sa-si cumpere de mancare.

| Ωmega a răspuns (pentru Odysea):

Nici cu asa atitudine nu e ok. Pana la urma nu e vina ei ca sunt copii saraci pe lume. Daca dispune de acesti bani, nu are decat sa-si ea ce pofteste. Insa poate fi mai responsabila cu banii cheltuiti astfel incat sa nu dea in penibil. Atata tot happy