| Octavian81 a întrebat:

Buna ziua!
Vin cu o problema tehnica la voi, de telefonie mobila.
Am un Xiaomi 11T Pro 5G din luna martie. Recent, în orașul nostru, în Târgu Mureș s-a introdus rețea 5G de la Orange.
Până atunci, bateria mă ținea de dimineața de la 6.00 până seara, fie că stăteam pe date mobile, fie că eram pe rețele wireless.
De atunci, însă, bateria la telefon mă ține doar câteva ore.
Este cineva care ar putea să îmi spună ce setări să fac să mă țină la fel de mult bateria ca înainte?

Vă mulțumesc!
O zi frumoasă vă doresc!

8 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Alege doar retele 3G si 4G.
5G consuma mult

| Goete a răspuns:

Alege doar retele 3G si 4G.
5G doar cand ai nevoie de viteza

| DjSannan a răspuns:

Există câteva setări pe care le puteți verifica pentru a încerca să îmbunătăți durata de viață a bateriei:

Asigurați-vă că aveți cea mai recentă versiune de software pentru telefonul dvs. De obicei, aceste actualizări conțin fixuri pentru problemele de performanță, inclusiv problemele de durată a bateriei.

Verificați setările de economisire a bateriei. De exemplu, puteți opri aplicațiile care rulează în fundal sau puteți limita utilizarea datelor mobile când nu sunteți conectat la o rețea wireless.

Verificați aplicațiile pe care le utilizați cel mai des și vedeți dacă unele dintre ele consumă o cantitate mare de energie. Puteți dezactiva sau dezinstala aplicațiile care consumă prea multă energie dacă nu sunt esențiale pentru dvs.

Verificați setările de afișare și luminozitate ale ecranului. Dacă afișajul este setat la o luminozitate mai mare decât este necesar, acest lucru poate afecta durata de viață a bateriei.

Verificați dacă există orice probleme cu bateria telefonului dvs. În unele cazuri, bateria poate avea probleme de performanță dacă este încărcată în mod repetat până la 100% sau dacă este utilizată în condiții extreme de temperatură. În acest caz, ar putea fi necesar să înlocuiți bateria

| Goete a răspuns (pentru DjSannan):

Singurul lucru care s-a modificat este reteaua folosita si oricine stie ca 5G consuma mult ai mult

| DjSannan a răspuns (pentru Goete):

Ați menționat că ați observat o scădere semnificativă a duratei de viață a bateriei după ce rețeaua 5G a fost introdusă în orașul dvs. Este posibil ca telefonul dvs. să consume mai multă energie pentru a menține conexiunea cu rețeaua 5G, ceea ce ar putea explica scăderea duratei de viață a bateriei. Însă, există și alte factori care ar putea contribui la această problemă, cum ar fi utilizarea excesivă a telefonului, instalarea de aplicații noi sau actualizarea la o versiune mai recentă a sistemului de operare, care ar putea avea un impact asupra performanțelor și a duratei de viață a bateriei.

Pentru a îmbunătăți durata de viață a bateriei, ați putea încerca să dezactivați rețeaua 5G dacă nu o utilizați, să dezactivați aplicațiile care consumă multă energie, să activați opțiunea "Economisire energie" și să utilizați o baterie externă sau un încărcător portabil dacă aveți nevoie de mai multă energie în timpul zilei. De asemenea, ar putea fi necesar să contactați service-ul pentru a vă asigura că telefonul funcționează corect

| Goete a răspuns (pentru DjSannan):

Noi n-am mentionat nimic, si eu sunt singur aici.
Tu esti un robot sau ce pisici nu intelegi eu n-am mentionat nimic din toate astea, ci utilizatorul care a pus intrebarea si daca singura conditie care s-a schimbat a fost reteaua, nu modul de utilizare a telefonului nici alte chhestii SI E ARHICUNOSCUT CA 5G MANANCA BATERIA ce mai faci aici pe desteptul/desteapta?

Ati mentionat in mesajul scris de dumneavoastra ca sunteti paralel(a)

| DjSannan a răspuns (pentru Goete):

Daca asa sti tu sa te manifesti.......La multi Ani iti doresc

| Goete a răspuns (pentru DjSannan):

Si daca nu asa as stii eu sa ma manifest, nu mi-ai dori La Multi Ani?

An Nou Fericit - Independent de faptul cum te manifesti sau cum gandestiwinking