| LaviniuA a întrebat:

Care e diferenta dintre un mobil de 2000 ron si unul de 3000?
Puteti sa-mi dati cateva exemple de mobile bune?

Eu in principiu caut unul cu un display de calitate (dpi, unghi de vizualizare, contrast ok). Nu il voi folosi pentru video si jocuri. Marimea nu conteaza si nu-mi place iPhone.
Multumesc happy

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Diferentele sunt la calitatea si caracteristicile componentelor, vechime, locul de unde le cumperi.

| dullcat a răspuns:

Nu mai bine intrebi la un magazin specializat si ti se explica pe modelele care se incadreaza in bugetul tau? Gandeste-te ca de aceea sunt angajatii respectivi acolo, sa ajute clientii.

| J0B0MAT a răspuns (pentru dullcat):

Nu mai bine nu răspunzi unde nu te pricepi?
Nu cred că se mai dau premii pe TPU pentru numărul de răspunsuri.

| dullcat a răspuns (pentru J0B0MAT):

Cand vrei sa cumperi ceva te duci in magazin, fiindca intrebarile astea generale nu ajuta cu nimic. Daca ar fi dat linkul cu doua modele de telefon si ar fi intrebat de diferenta, era altceva.

| J0B0MAT a răspuns (pentru dullcat):

În magazin majoritatea angajaților nu au studii în domeniu și habar nu au de cele mai simple lucruri.Pe net poate găsi specificații și explicații pertinente legate de tehnologie, iar pe aici sunt destui care chiar se pricep foarte bine.De multe ori am găsit sfaturi extrem de folositoare, cel puțin în domeniul ăsta, dar și în multe altele.

| dullcat a răspuns (pentru J0B0MAT):

De aceea s-au inventat recenziile, ca magazinele sa stie sa-si instruiasca angajatii, sa-si imbunatateasca serviciile si asa mai departe.Am avut atat experiente bune cat si experiente rele.Pana nu incerci nu stii.

| J0B0MAT a răspuns (pentru dullcat):

Well, TPU e unul din locurile bune în care să încerci.

| LaviniuA explică (pentru J0B0MAT):

Da aici e un loc bun. Am fost la eMAG odata. L-am intrebat pe unu despre laptopuri. Era analfabet saracu sad Dadea raspunsuri random sau cauta pe google. Cred ca venise de la raionul de aragaze si frigidere laughing dupa ce am plecat s-a dus la o familie sa-i consilieze sad

| J0B0MAT a răspuns (pentru LaviniuA):

Știu, mai ales la telefoane dacă mergi, rar să dai de cineva care să te poată sfătui cum trebuie.

| TheGentleman a răspuns (pentru dullcat):

Sincer, un canal tech precum Zona IT, Connect România, Cavaleria, Arena Digitală, Tech Vocados sau site-uri precum GSM Arena sunt mai potrivite. Magazinul vrea să vândă produsul, ceilalți sunt mai onești, fiindcă nu câștigă mare lucru din asta, așa că nu se vor feri să spună și hibele pe care le au gadgeturile respective

| Simpatic a răspuns:

Ai intrebat care este diferenta intre un telefon de 3000 de lei si unul de 2000, iti spun eu, diferenta este de... nu ai sa ghicesti 1000 de lei taaaaa

glumesc

e vorba de marca si model

este ca si la masini, nu exista postulate refritoare la pret in comert, sunt masini de 40k euro care sunt la fel de bune ca unele de 50k, depinde de foarte multi factori, printre altele unul este adaosul comercial, cu cat brandul este mai "greu" cu atat adaosul este mai marewinking

asemanator este si la telefoane

| relian a răspuns:

Daca iPhone nu vrei, atunci alte telefoane mai bune ca ala nu sint.Nu iti place iPhone sau nu iti permiti? Vad si eu pe cineva care spune ca nu-i plac produsele Apple.
Spui asta din experienta, sau de la radio sant? Pt ca daca nu ai avut niciodata, doar sa arunci asa vorbe in vint, e la liber, nu-i problema.

La fel faci si cu barbatii? Nu conteaza ce barbat cade, barbat sa fie, ori te uiti cum arata? Sa te atraga, sa fie de calitate, cit mai multe calitati, cu atit iti place mai mult.
Ori daca la tine merge orice barbat, e in regula am inteles ca nu pui accent pe aspect, e bun, fiecare cu cel doare, dar eu asa stiu ca o femeie frumoasa place la toti barbati, si un barbat atragator mortal, atrage orice femeie, dar poate tu esti o exceptie, tot ce se poate.

Chestia asta se aplica si pentru produse, iar produsele Apple bate orice alt produs de orice alta natura si orice alt brand, la toate capitolele posibile.

Sa spui ca nu iti place iPhone mda, nu mai zic nimic laughing

| Hyperion7 a răspuns:

Diferențele nu sunt notabile, ba chiar îmi permit să spun că unele telefoane 3000+ sunt mai slabe decât unele la 2000+
Nu vreau sa fiu înțeles greșit, dar cei de la Oppo, de exemplu, vând la suprapreț ceva ce Xiaomi vinde la un preț chiar și de 2 ori mai mic.
O recomandare ar fi asta
https://www.emag.ro/......DSB533YBM/
între 2000 și 3000 de lei și sigur o sa fii mai mult decât mulțumită de ce îți oferă acest telefon.

Răspuns utilizator avertizat
| ZokoZEW a răspuns:

Diferența între un telefon mobil de 2000 RON și unul de 3000 RON poate fi în calitatea camerei, capacitatea bateriei, performanța procesorului și designul dispozitivului. Pentru un display de calitate, poți să te uiți la modelele astea: Samsung Galaxy A52, Xiaomi Mi 11 Lite sau OnePlus Nord.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Pentru tine, absolut zero. Pentru ceilalți, zero absolut.
Ori cumperi un device dedicat, ori cumperi un sertar cu mizerii.