| suntcuriossastii a întrebat:

Care e faza cu 5G la telefoane? Nu le am cu IT ul, deci in romana explicati va rog

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Este 4G mai bun, nimic de care sa te sperii.
Pur si simplu un nou standard de transmitere a informatiei. Folosește o frecventa mai mare pentru a transmite mai multa informatie.
Nu exista factori de risc pentru sanatate, asa cum spun mult prea multi conspirationosti spalati pe creier, se folosesc unde radio cu frecvente cuprinse intre 25-39GHz, nu se folosesc raze ionizate (precum razele UV) care pot altera ADN-ul, sau care sa interactioneze cu corpul uman in general.
Cu cat cresti frecventa, cu atat cresti capacitatea de a transmite informatie, insa frecventele de unda mari nu pot trece prin prea multe obstacole, de asta nevoia de multe antene.

Chestia amuzanta este ca minunatii conspirationisti, cand listeaza frecventele, nu baga de seama ca armata si cercetatorii astrologi folosesc frecvente de unda de peste 80GHz, nici c-ar exista vreun obstacol intre antena si satelitul din spatiu de exemplu.

| PainTech a răspuns:

5G are viteza mai mare decat 4G.
Pentru ca foloseste alta frecventa e nevoie sa se instaleze antene noi (si mai multe) si dispozitivele trebuie fabricate astfel incat sa suporte aceasta tehnologie noua.

Acum idiotii sunt idioti si nu sunt de acord cu tehnologia noua pentru ca sunt idioti. Iti dai seama cat de mult rau poate sa iti faca o antena...