| Amalia1990 a întrebat:

Care sunt telefoanele care au camera asemanatoare cu al unul iphone 6?

2 răspunsuri:
| TheRealFantasy a răspuns:

Incearca sa cauti caracteristici ale camerei cum ar fi megapixeli (8 in cazul asta), aperture ratio (acel "f/" sau "f-" care e 2.2), distanta focala (29 mm), dimensiunea senzorului ( 1/3"), dimensiunea pixelilor ( 1, 5 µm). Asta pentru camera principala de pe spate, valorile alea, aceleasi lucruri si la cea de pe fata totusi.

Megapixeli mai multi nu inseamna ca e mai buna, acel "aperture ratio" cu cat e mai mic e mai bun pentru focus, distanta focala determina dimensiunea pozei, cat prinzi intr-un cadru efectiv, cu cat e mai mica cu atat prinzi o distanta mai mica in poze, dimensiunea pixelilor cu cat e mai mica cu atat e mai clara poza, are mai putin noise (zgomot, acei "purici").

| En3Rgi a răspuns:

Toate care costa de la 18-20 mil in sus.