| Girly97 a întrebat:

Cât de eficient este un acumulator extern de 10.000 mAh?

7 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Un acumulator de 10.000 mah pe hartie are o capacitate de maxim 5-6000mah. Dacă luăm capacitatea reală, eficiența este foarte bună, undeva la 90%+-.

| Girly97 explică (pentru Frank51):

Sper macar sa fie suficient de buna pentru cineva.

| Frank51 a răspuns (pentru Girly97):

Deci ai luat cadou pentru cineva, și te gândești dacă va fi mulțumit? Da, o sa fie happy, pe viitor dacă vrei sa calculezi eficiența împărți ieșirea pe intrare, ieșirea va fi tot timpul mai mică, deci cu cât mai mică este ieșirea cu atât mai mica eficiența.

Ca să-ți dau un exemplu de ceva ineficient, încărcătorul wireless, care pierde majoritatea energiei, deci are eficiența foarte mică.

| Girly97 explică (pentru Frank51):

Multumesc. happy

| siriusblack98 a răspuns:

Păi compară și tu capacitatea acumulatorului cu cea a bateriei telefonului tău. Așa pentru mine un astfel de acumulator poate este ceea ce caut dar pentru tine este ineficient.

| Girly97 explică (pentru siriusblack98):

Este vorba de un telefon Nokia 3.1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam ineficient în comparație cu un acumulator de 20.000 mAh.