| IoanaElenaa a întrebat:

Câte poze (selfie in general) încap pe 3 Giga? FUNDA :*

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde la ce rezolutie sunt facute, de la cateva sute pana la cateva mii

| MskDesign a răspuns:

Multe!
Depinde si cu ce le faci.

| lBroken69 a răspuns:

Depinde de mărimea pozei, adică în câţi megapixeli e făcută.
De la 300-1500.

| Anonymus5 a răspuns:

Depinde la ce calitate le faci, dar de obicei pozele selfie nu au o calitate foarte mare.
In 2 GB :
La Camera de 4MP - 1.2MB per poza => 1430 de poze in 2 GB
La camera de 5 MP - 1.5MB per poza => 1144 de poze in 2 GB
La camera de 6 MP - 1.8MB per poza => 953 de poze in 2 GB
La camera de 7 MP - 2.1MB per poza => 817 poze in 2 GB
La camera de 8 MP - 2.4MB per poza => 715 poze in 2 GB
La camera de 10MP - 3.0MB per poza => 572 poze in 2 GB
La camera de 12MP - 3.6MB per poza =>476 poze in 2 GB
La camera de 14MP - 4.2MB per poza =>408 poze in 2 GB
La camera de 16MP- 4.8MB per poza => 357 poze in 2 GB
La camera de 22MP-6.6MB per poza=> 260 poze in 2 GB
====================
*Dupa cum poti observa pe masura ce calitatea creste, ocupa mai mult spatiu
*Daca camera ta de pe fata(front camera) cu care faci selfie-uri are 1 MP, sau mai rau, atunci eu aproximez ca iti incap peste 3000 de poze.
*Am facut calculele pe 2 GB fiindca imi era mai usor
*1MB = 1000 KB
*1GB=1000MB
Sper ca ti-am fost de folos, si cred ca merit funda, mi-a luat unpic de timp big grin

| CosminALX a răspuns (pentru Anonymus5):

Depinde de lumina si de culorile din acea poza. Iti dau exemplu cu camera de 5mp variaza de la 750kb pana la 3mb per poza happy Cu camera de 8mp de la 1, 2mb pana la 4, 5mb, iar cu camera de 20, 7mp de la 4, 5 la 10mb. Daca vrei sa stii o valoare exacta, numai tu o poti calcula. Fa-ti 10poze cu lumini si culori diferite, vezi cati mb ocupa toate 10, si imparte 10000 la cati mb au pozele. Iti iese fix cate poze iti incap intr-un GB

| IoanaElenaa explică:

Folosesc iPhone 5c

| Ioanabtw a răspuns:

Toate