| OnePiece a întrebat:

Ce-i cu frica asta de "chinezarii" in Romania? Adica Huawei, Xiaomi, Lenovo, Meizu, OnePlus, Oppo, Vivo?

Ce naiba, noi stim doar iPhone si Samsung? Uitati-va si voi pe piata din Polonia. Acolo iPhone-ul e practic inexistent, are 2% dintre utilizatori, iar Huawei este aproape de Samsung.

10 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Eu zic ca nu e nici o frica, e mai mult reclama si "intrecere".

| Clorox a răspuns:

Mai bine zis cu frica de ''telefoane facute pe vapor'' China is killin' itwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-mi e frica de chinezarii, am un laptop Lenovo si ma gandesc sa-mi iau un telefon Xiaomi sau un Blackview.

| Alexul99 a răspuns:

Sincer consider ca Samsung si Apple au cele mai calitative produse in domeniul telefoanelor.
Si nu, nu detin nici un produs Samsung sau Apple
Dar asta este impresia pe care mi-au lasat-o aceste doua firme gigant, si din contactele pe care le-am avut cu produsele lor.
Singurul lor defect fiind pretul, de asta am ajuns sa spunem ca iphone-ul este doar de `fiță` si, poate chiar asa este pentru unii.
Dar parerea mea este ca nu merita sa dai 600 de euro pe un telefon care face acelasi lucru ca si unul de 100 de euro.
Bine, poate merita, daca detii buget pentru o asemenea actizitie si vrei ce este mai bun pe piata.
Dar chestia asta poate ajunge departe, sunt unii care abia isi permit o paine, dar au `aifoane`
Romania 2017. laughing

Răspuns utilizator avertizat
| tintareco a răspuns:

Ai dreptate,ori cum chinezii vor ajunge, în curînd, pe primul loc, în majoritatea domeniilor, iar anumite produse chinezeşti sînt mai de calitate decît "occidentalele brand"-uri care sînt fabricate tot de ei.

| TheTrooper1 a răspuns:

Lumea si-a facut impreasia de-a lungul anilor ca absolut toate produsele chinezesti sunt proaste calitativ, si asta doar din cauza faptului ca majoritatea sunt zgarciti si cumpara ce-i mai ieftin. Aparent, oamenii vor ceva extra caliate la un pret foarte mic.
Insa, problema este ca oamenii nu vor sa-si schimbe parerea, mergand pe principiul "ce nu-i Samsung/IPhone nu sunt bune de nimic".
Mie unul nu-mi place absolut deloc Samsung-ul, si de-a lungul anilor am ajuns la concluzia ca doar Samsung-urile scumpe sunt bune. Am multi prieteni care detin Samsung, si le functioneaza ca ultimul jeg. Samsung-uri precum J5 (care este ridicat in slavi de toata lumea). Un prieten a facut trecerea de la Samsung la Allview, de care este extrem de multumit si care se bucura enorm ca "a scapat de Samsung". Allview-urile de care toata lumea se plange pentru ca se asteapta ca de la 500-700 de lei sa fie extraordinar.
Eu mi-am cumparat un Lenovo din China ca sa vad daca intr-adevar sunt facute "pe vapor". Ei bine sunt foarte multumit de el, face un an peste 2 luni si merge mai bine decat Samsung-urile altora.
Despre IPhone nu ma pot pronunta pentru ca nu am detinut si nici nu am prieteni care sa foloseasca.
In principiu, cred ca lumea prefera doar ce-i la moda, nu neaparat ce e cel mai bun. Stiu multa lume care atunci cand isi cumpara telefonul se uita doar la marca, dar specificatiile nici nu-i intereseaza, si totusi se plang dupa de telefon.

| theeternal a răspuns:

Lumea inca nu face diferența între produsele chinezești (care, surprinzător, sunt de calitate) si cele "făcute pe vapor".

Dupa părerea mea, Samsung si iPhone sunt doar overpriced si lumea merge pe ideea ca dacă e mai scump e neaparat mai bun.

| Vyo19 a răspuns:

I-ați tu mă pocnitori din alea.
Eu am avut și Lenovo și iphone 6s și acum am Samsung și sincer Lenovo mi sa părut un gunoi am scăpat repede de el apoi am avut iphone 6s care mi sa părut cel mai bun și acum am Samsung s5 de care sunt mulțumit.
Vreau sa îmi iau iar iphone 6s care nu se compara cu nicio pocnitoare din aia chinezeasca.
Oricum fiecare cu gusturile lui.

| OnePiece explică (pentru Vyo19):

Sunt de acord ca fiecare cu gusturile lui, dar asta nu inseamna:
"Am avut Huawei P8 lite, in 3 luni i s-a spart ecranul, gata nu mai iau Huawei, si nici Lenovo, Meizu, Xiaomi si OnePlus desi nu le-am incercat niciodata pentru ca sunt chinezarii".

La urma urmei si Samsung si Lenovo tot Android folosesc, Android care poate fi rootat pentru a rula diverse mod-uri s-au lasat pe stock, asa cum vine de la Google. Nu conteaza ca e de firma sau nu, ca si firmele mari au probleme (vezi: iPhone 6S, faimosul Galaxy Note 7, LG G4).

Si multe "pocnitori" chinezesti sunt mai bune ca iPhone 6S (Xiaomi Redmi 4 Prime - 950 de lei la eMAG), ca Apple tot n-a auzit de SLOT DE CARD MICROSD, nici cu 6S, nici cu 7. Cu 16GB mare lucru nu faci, mai ales daca nu ai Mac, iar 64GB e deja cu vreo 5-600 de lei mai scump. A, ca tot vorbeam de pret, Apple n-a auzit sa-si mai ieftineasca dracu produsele ca lumea deja incepe sa nu le mai cumpere. Telefonul ala de 950 de lei de care vorbeam il bate de il usuca pe iPhone 6S, ala care costa 2900 de lei, in Geekbench si 3D Mark. De ce sa dau 2900 de lei pe ceva overpriced ca are mar pe spate cand pot lua ceva mai bun si de 3 ori mai ieftin? Sa-ti zic un lucru: IPHONE 5S e mai scump ca Redmi 4 Prime. Cu 500 de lei!

Totusi, sunt de acord ca fiecare isi ia ce telefon vrea. Cunosc multi utilizatori de iPhone care sunt multumiti de bijuteria lor. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa numesti Huawei si Lenovo chinezarii ordinare.