| Florian80 a întrebat:

Ce parere aveti de Samsung note 20, ultra?
Merita sa-l iau si la 2000 ron?
Md

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Daca e vorba de olx si mai ales de un produs second-hand (cum banuiam) eu nu as cumpara mi se pare o suma mare 2000 de lei in acest caz
desi nu mi se pare mult de exemplu sa dau pe un laptop nou 8000 de lei, dar e altceva si in alt context

daca tie iti place eu nu pot sa zic "nu cumpara", insa ai grija cine este persoana care vinde, ce vechime are pe site si ce reputatie are (reputatie adica calificative), cumpara doar daca va puteti intalni, si daca se ofera sa iti faca proba, daca nu stii toate detaliile si nu te pricepi foarte bine, spune-i vanzatorului sa iti ofere proba la un service GSM ales de tine, dai o cafea celor de la serviceul de reparatii telefoane si ii rogi sa faca ei niste teste de rutina! mai bine dai celor de la service 50-80 de lei, decat sa iei o teapa de 2000 de leiwinking
daca vanzatorul nu va accepta testarea de catre un profesinist atunci acel vanzator este un escroc si nu are rost sa cumperi de la el, ci este intelept sa il eviti, blochezi si chiar sa-l raportezi catre olx!

ti-am dat sfaturi ca si fost vanzator cat si cumparator pe olx, am vandut foarte multe lucruri printre care si telefoane, laptopuri, PC-uri,console PS, sau imprimante in trecut, insa nu am cumparat niciodata telefoane second-hand asta e regula mea si nu fac exceptie de la ea, telefoane si masini cumpar doar noi, cat voi mai avea "buzunare de preot", cand nu voi mai aveam buzunare "largi" nu voi mai cumpara lucruri scumpe noi laughing

10 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Din punct de vedere al boomului electronicelor acest model note20 poate fi considerat vechi, fiind lansat undeva in august 2020
din ce vad pe anumite siteuri care pare ca inca l-ar mai avea nou, acest model costa si actual peste 2000 de lei
de aici intuiesc ca il vrei second hand? aici nu m-as baga sa il cumpar
daca ar fi nou asa generatie "veche" cum este si as fi multumit cu dotarile sale si performanta sa, atunci eu l-as cumpara la 2000 de lei, daca ar fi si vechi si second-hand si 2000 de lei atunci eu unul nu l-as cumpara
este doar opinia mea

| Florian80 explică (pentru Simpatic):

Deci zici ca 2000 face doar daca e nou?

| Simpatic a răspuns (pentru Florian80):

Am zis ca as da 2000 de lei doar daca un magazin mi l-ar vinde nou, desi cred (nu am cautat acum) ca poti gasi modele cu performanta asemanatoare chiar de la Samsung cu 2000 de lei si de "generatia" actuala nu 2020/2021

am fost zilele tracute in eMAG m-am indragostit de Samsung S24+,ca ultra nu imi incape in buzunar si le ocolesc pe astea mari
dar ce sa fac sa imi inlocuiesc telefonul (tot un S) care are 2 ani vechime si e perfect doar pentru un alt device...

asa ca inteleg perfect cum este, din pacate facem de cele mai multe ori alegeri si cumparaturi impulsive, din care traiesc bine producatorii de electronice.

cu alte cuvinte cumparam ca prostii lucruri care nu ne folosesc!

| Florian80 explică (pentru Simpatic):

Chestia e ca acest model.note 20 ultra chiar de e scos in 2020 e inca cu mult.peste unele modele.actuale.am.comparat si pozele.si ies muult mai bune calitativ.nu.mai.zic ca e singurul model.de.samsung cu display de 7.9" deci si mai mare.decat s24 ultra.

| Simpatic a răspuns (pentru Florian80):

Inteleg, pai si unde l-ai gasit de cumparat cu 2000 de lei? sa nu imi zici ca pe olxwinking

| Florian80 explică (pentru Simpatic):

Chiar olx dar...sh

| Florian80 explică (pentru Simpatic):

Ms pt.tot.dar daca intre timp am.gasit nou sigilat la. 2299?

| Simpatic a răspuns (pentru Florian80):

Chiar nu stiu ce sa spun, caci 2300 de lei sa fim realisti nu este o suma mica.
daca tie iti place si ai banutii, de ce nu!

| Florian80 explică (pentru Simpatic):

Multumesc

| Simpatic a răspuns (pentru Florian80):

Daca e vorba de olx si mai ales de un produs second-hand (cum banuiam) eu nu as cumpara mi se pare o suma mare 2000 de lei in acest caz
desi nu mi se pare mult de exemplu sa dau pe un laptop nou 8000 de lei, dar e altceva si in alt context

daca tie iti place eu nu pot sa zic "nu cumpara", insa ai grija cine este persoana care vinde, ce vechime are pe site si ce reputatie are (reputatie adica calificative), cumpara doar daca va puteti intalni, si daca se ofera sa iti faca proba, daca nu stii toate detaliile si nu te pricepi foarte bine, spune-i vanzatorului sa iti ofere proba la un service GSM ales de tine, dai o cafea celor de la serviceul de reparatii telefoane si ii rogi sa faca ei niste teste de rutina! mai bine dai celor de la service 50-80 de lei, decat sa iei o teapa de 2000 de leiwinking
daca vanzatorul nu va accepta testarea de catre un profesinist atunci acel vanzator este un escroc si nu are rost sa cumperi de la el, ci este intelept sa il eviti, blochezi si chiar sa-l raportezi catre olx!

ti-am dat sfaturi ca si fost vanzator cat si cumparator pe olx, am vandut foarte multe lucruri printre care si telefoane, laptopuri, PC-uri,console PS, sau imprimante in trecut, insa nu am cumparat niciodata telefoane second-hand asta e regula mea si nu fac exceptie de la ea, telefoane si masini cumpar doar noi, cat voi mai avea "buzunare de preot", cand nu voi mai aveam buzunare "largi" nu voi mai cumpara lucruri scumpe noi laughing

| Tputpu35 a răspuns:

Ce pot sa iti spun este ca Huawei urile merita destul de mult