| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face sa imi mearga telefonul mai repede? Am un Vodafone 785, de vreo 1 an jumatate si merge destul de greu. Vreau sa imi bag multe aplicatii pe el, stiind ca am un card de 8 GB. Am mai facut asta o data, insa doar cu jumatate din card si mergea greu, iar aplicatiile se blocau. Acum am sters totul din el (fara poze si muzica). Ce pot face sa imi mearga telefonul mai repede? FUNDA! (Nu vreau aplicatii,, magice,, neincercate)

Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

Și dacă poți muta toate aplicațiile pe card (unele nu se pot) ele nu vor rula la fel de rapid ca și când ar fi în memoria telefonului.
Și apropo, telefonul are memorie RAM FOARTE MICĂ (512 MB zice pe net), nu te aștepta să fie rapid nici măcar cu puține aplicații pe el, fiindcă, odată solicitat mult, obosește rău. Instalând multe aplicații, îi soliciți și mai multă memorie RAM cu ele.
Cardul poate avea oricâtă memorie internă, căci nu de la aia vine viteza sa, ci de la "clasă". Cardurile de clasă 10 sunt cele mai bune, recomandate pentru jocuri, mai degrabă. O altă variantă ar fi să-i dai hard reset telefonului, dar nu garantez că va merge mult mai bine și va ajunge în același stadiu.
Interesează-te despre carduri.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Aplicatiile se instaleaza automat in memoria interna a telefonului. Poti sa ai card si de 36 de GB.Restul se duc pe card(video, foto etc). Doar daca rootezi telefonul poti instala aplicatii si pe card.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Stiu, aveam aplicatii pe card. Le am impartite pe card si in memoria telefonului

| OnuOnulică a răspuns:

Nu-ți recomand să bagi aplicații de pe magazine play care cică ți-ar face telefonul mai rapid că sunt inutile și consumă spațiu degeaba. Îți recomand să dai resetare din fabrică și să cumperi un card mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da am facut asta si acum merge bine. Sper sa mearga. Problema nu este neaparat marimea cardului, cat capacitatea lui de functionare. Multumesc mult. Aporpo, si eu am avut CleanMaster. Imi zicea ca sterge 300+ MB, dar dupa nu puteam instala o aplicatie mult mai mica...