| AnaAna8 a întrebat:

Ce sa fac, telefonul meu are o problema. Cred ca e din cauza incarcatorului pentru ca dupa ce l-am pus 7 ore, aveam doar 80%, dupa am inceput sa nu mai am semnal, bateria ajunsese dintr-o data la 42% si mai apoi la 0%. Dupa imi zicea : Incarcare intrerupta, bateria telefonului este prea scazuta. Sa fie de la baterie? Sau de la alt ceva? Va rog sa imi ziceti ce ar putea fi?

11 răspunsuri:
| Trioda a răspuns:

-NICIODATA sa nu mai lasi la incarcat atatea ore..orice..telefon,tableta,lanterna,casca bluetooth..indiferent!
mai mult de 4-5 ore la incarcare, apoi scaderea drastica a capacitatii, inseamna probleme cu acumulatorul!
-Bateria telefonului tau este terminata, trebuie inlocuita.

| Bula a răspuns (pentru Trioda):

Ce telefon este acela, care are afisare digitala a stadiului bateriei, dar nu este in stare sa intrerupa incarcarea la 100%?

| Trioda a răspuns (pentru Bula):

Mda..este parerea TA!

Treaba este ca gestiunea incarcarii acumulatorului,NU o face telefonul,el doar preia o informatie trimisa de un microcip incastrat in acumulator,care se ocupa de gestionarea incarcarii acumulatorului.
Acumulatorul,care are inglobat sub lamelele de contact *se poate verifica,desfacand un acumulator defect,in special sub lamelele de contact ) un microcip electronic,care se ocupa de incarcarea bateriei, contorizeaza cate incarcari sau facut, de curentul maxim admis la descarcare etc
Cand acel Cip s-a defectat, normal ca informatia trimisa telefonului este eronata, la defectarea sau blocarea sa contribuind ciclurile de incarcare, epuizarea acumulatorului etc.

| AnaAna8 explică (pentru Bula):

E din cauza incarcatorului, care arata uneori ca se incarca, alte ori ini zice ca e baterie descarcata, chiar daca este incarcat. Probabil din aceasta cauza nu a apucat sa se inarce pana la 100 %. De asemenea, in seara in care l-am pus incarcatorul parea sa mearga normal asa ca nu am mai stat sa il supraveghez.

| Bula a răspuns (pentru Trioda):

Eu n-am vorbit de defectarea acelui cip, ci de rolul lui de control si protectie.
E adevarat, unele aparate electronice de calitate indoielnica nu au nici macar functie de generator de curent, ceea ce duce la defectarea rapida al bateriei.

| Trioda a răspuns (pentru Bula):

happy
Tipic made in China, destinat pietelor din Est!

| Bula a răspuns (pentru AnaAna8):

In mod normal, afisarea n-ar trebui sa fie de 100% cand incarcatorul este conectat.
Incearca cu un alt incarcator sau pur si simplu conectat la un calculator /laptop pornit, printr-un cablu USB. Se va incarca mai incet de 3-4 ori, dar este o varianta functionala.winking

| Bula a răspuns (pentru Trioda):

La telefoane cu pret de fabricatie de 5-10 dolari la ce sa te astepti? laughing

| AnaAna8 explică (pentru Bula):

E I Phone 6 s cumpărat nou de la magazin

| Bula a răspuns (pentru AnaAna8):

La iPhone ai deja problema.
Daca mai ai garantie, atunci du-l repede inapoi.
Daca numaiaigarantie, atunci e defecta bateria sau sistemul de supraveghere a incarcarii sau incarcatorul insusi.
Incearca intai sa incarci doar cu cablul conectat la o iesire USB din calculator /laptop si urmareste incarcarea. Timpul de incarcare va fi de 3-4 ore (curentul de incarcare fiind mai mic), dar poate inlocui incarcatorul defect.
Daca nici asa nu se incarca, atunci trebuie dus la un service pentru reparat.

| Nevix a răspuns:

Asa am patit si eu cu telefonul meu nu poti ce sa il faci doar sa il schimbi acumulator este in jur de 50 de lei daca este de firma da daca nu e costa mai putin