| UnPisic a întrebat:

Ce se poate intampla daca am dat numarul de telefon unei companii false?

Pe scurt: N-am dormit aseara, doar ce am fost trezita de apelul telefonic pe fix, si una alta am dat numarul meu si al tatalui meu unei companii de fraude telefonice. (Cica erau de la Romtelecom, premiu de 32 de ani de la infiintare...bla bla, nici nu realizasem pe moment ca-s pe Digi)

Pot sa imi afle adresa? (nu ca i-ar trebui cuiva numarul de telefon sa fara asta, in zilele de azi). Sa-mi sparga casa? Sa asculte convorbirile telefonice/sa vada mesajele? Sa fure bani din conturile bancare?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poate să-ți spargă nimeni casa dacă au aflat un număr de telefon. Dacă tu dai numărul tău unui amic, crezi că respectivul poate să vină și să fure din casă?
Și totuși, să-ți asculte convorbirile telefonice? Nu suntem în filmele cu CSI laughing
Nu pățești nimic. Dacă te-au sunat cu număr, bagă-l în Black List sau dacă nu, bagă necunoscutul în Black List.

| UnPisic explică (pentru anonim_4396):

Stiu dar parintii sunt parinti. Cred ca sunt suparati totusi pe principiul lucrului pe care l-am facut. Mi-am invatat lectia, ce-i drept. Suna totusi foarte real! Ma asteptam ca un scam sa para mult mai fake de atat. Oh well.

| anonim_4396 a răspuns (pentru UnPisic):

Păi persoanele respective au experiență laughing Cine știe câte persoane au mai sunat.

| UnPisic explică (pentru anonim_4396):

Probabil. O seara buna happy

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Seara nu te suna de la nici o companie serioasa.
Cineva ti-a verificat numarul daca e valabil, tu ai mai dat si numarul lui tatal tau...
Hmmm...
Miroasa a preludiu la escrocheria "Accidentul".

Spune si la tatal tau, daca-l suna cineva ca aipatit ceva (sau invers), prima data sa te sune (sau tu pe el, dupa caz) si verificati daca e adevarat.

| UnPisic explică (pentru Bula):

Le-am zis deja parintilor ce s-a intamplat, si a fost pe la ora 9 dimineata. Era telefonul fix si aparent e al firmei la care lucreaza tatal meu? Habarn-am. Acum sunt paranoici amandoi, dar ii inteleg.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai numarul de telefon il putea afla si altfel, deci nu cred ca se poate intampla ceva.

| Ssssmokin a răspuns:

Chiar sa fure bani nu cred, insa sa iti afle adresa, da. Prea mare lucru nu cred ca pot face cu el.

| UnPisic explică (pentru Ssssmokin):

Sper ca e asa;-;
Mersi de raspuns.