| Reek54 a întrebat:

Ce spuneti de acest telefon?
Sony Ericsson p1i

Răspuns Câştigător
| virusake a răspuns:

Un telefon pentru clasa business de acum 4-5 ani.
Symbian, touchscreen rezistiv (folosesti stylus) si procesorul de 208mhz l-au facut competitiv la vremea lui, dar acum nu mai sunt de actualitate.
Eu nu recomand cumpararea unui model ca asta (oricum se mai gaseste doar sh).

| Reek54 explică (pentru virusake):

Cam ce procesor ar trebui sa aiba un telefon ca sa rulez bine cu el pe internet wireless 3 g?

| virusake a răspuns (pentru Reek54):

Tine mult de sistemul de operare.
De exemplu eu nu as lua in calcul sisteme precum Symbian, Bada OS, Windows Mobile, MeeGo. Sunt foarte ingramadite, nu ai suport pentru ele si o data cu trecerea tehnologiei la urmatorul nivel sunt deja ramase in urma.
Prin urmare, nu ramane decat iOS si Android.
Din ce am testat pana acum, iOS adica sistemul de operare de pe telefoanele de la Apple, adica iPhone-urile sunt mult mai bine optimizate si orice model de la iPhone 4 in sus o sa fie fluent.
Pe Android sta altfel treaba, fiecare producator cu nebuniile lui, rom-uri peste rom-uri, fiecare in felul lui, unul mai fluent, altul mai greoi. Daca e vorba de telefon pe android, eu as cumpara direct un procesor dual-core (dintre care te poti uita la Samsung s2 sau s advance), asta desigur daca te incadrezi in bugetul asta si daca doresti sa faci o astfel de investite. In orice caz, ceva de genul asta o sa-l poti pastra inca 1-2 ani lejer si sa se mentina bine printre cerintele de la vremea respectiva. Iar daca bugetul este mai mic, poti incerca un model cu un procesor single core preferabil de 1 ghz sau peste, care cu nu prea multe aplicatii background, plug-in-uri sau altele se va descurca ok, dintre care cel mai bun exemplu care imi vine acum in minte este LG Optimus SOL, care se gaseste sh si la 400-500 de lei.

4 răspunsuri:
| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Este fain...dar eu prefer marca Nokia happy

| AlleAlllexandra a răspuns:

E bun, mai ales frima Sony Ericsson.E foarte misto. Cumpara-l.