| silvipisicutza a întrebat:

Cum funcționează roamingul la Orange? Este gratuit?

Răspuns Câştigător
| OrangeHelper a răspuns:

Buna,
Pentru abonamente, activarea serviciului roaming in SEE este gratuita. Iar pentru restul lumii:
- acces gratuit – daca esti client Orange de cel puțin 6 luni
- acces după achitarea unui avans - dacă ai mai putin de 6 luni
Daca ai o cartela reincarcabila poti verifica aici modalitatea de activare a serviciului roaming https://www.orange.ro/......repay-7448
O zi buna,
Orange helper

2 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

"roaming-ul" e gratuit, adica nu trebuie sa platesti in plus ca sa activezi/folosesti roaming-ul

dar apelurile date se taxeaza diferit, in plus se taxeaza SI APELURILE PRIMITE, nu mai sunt valabile minutele/traficul gratuit, etc.

totusi in UE sunt relativ ieftine, insa numai in UE, am trecut cu trenul pe langa Drobeta Turnul Severin si s-a connectat tel la sarbi cand foloseam net-ul in draci si mi-au venit... 50eu pentru cativa mega prapaditi

| AlexSalling a răspuns:

Nu-i gratis. Trebuie sa ai €uro pe cartela pentru orice ai vrea, depinde si in ce tara te duci.