| VirusS97 a întrebat:

Cum ma pot conecta la facebook (aplicatia pentru orice telefon) de pe Nokia C3 folosind ORANGE WAP. Cati mb am nevoie se poate? Mie deocamdata nu imi merg aplicatiile gen facebook, y! messenger, chat (preinstalata Nokia), ovi store prin mb doar internetul prin opera. De ce? sad

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi modalitatea de accesare Facebook de pe site-ul OFICIAL Orange, la linkul :
http://www.orange.ro/....../iq/141441

Sau, POŢI folosi conexiunea wi-fi!

Chiar dacă NU ai internet inclus/credit pentru traficul de net, POŢI folosi conexiunea wi-fi!

POŢI să te conectezi la internet prin wi-fi, la o reţea din casă ( dacă ai internet la Pc/laptop atunci îţi iei un router wireless şi ai net prin wi-fi şi pe telefon ) sau din vecini ( depinde ce reţele găseşte ), ori de la un local cu wi-fi free.

Astfel NU vei plăti trafic de net.

Traficul de net se plăteşte doar dacă foloseşti conexiunea de date 3G/GPRS.

Acest model de telefon ARE wi-fi; vezi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.gsmarena.com/nokia_c3-3269.php

Toate cele bune.

| VirusS97 explică (pentru bursuc001):

Mersii de ajutor, da stiu de treaba cu wi fii -ul am la scoala wi fi acasa nu am, prind de la un vecin darnic laughing (dar o sa-mi pun cat de curand ca sa pot intra si de laptop) dar intreabam daca pot folosii aplicatia facebook cum o folosesc cand am wi fi deoarece cu Orange wap pur si simplu nu merge si la altii le merge am 100 mb internet si la aplicatii gen: facebook messenger (chiar si cele Nokia adica preinstalate) Nokia store, ovi store, NU merg decat cu wi fi. DE CE? asta e intrebarea laughing Am prieteni care au alte telefoane si merge facebookul (de ex) la fel cu 50 mb si la fel cu wi fi. Am nevoie de ceva setari la Nokia c3 sau il arunc la gunoi fiindca e imposibil? Pe internet nu pot cu Orange wap decat din meniu

| bursuc001 a răspuns (pentru VirusS97):

Ar TREBUI să meargă şi la tine ( dacă sunt bune setările ).

Eventual, VERIFICĂ cum sunt făcute setările şi, dacă nu sunt corecte, le refaci aşa cum sunt explicate la linkul oficial :
http://www.orange.ro/services/wap-ro.html

Dacă nici aşa nu merge, atunci te duci cu telefonul la un Orange Shop, la Serviciul Clienţi şi ţi le fac ei acolo ( sau îţi explică din ce cauză nu merge ).

O seară plăcută.