| BoghY30888 a întrebat:

Cum pot face upgrade pe un galaxy s2 la 4.0.4. Am 4.0.3 si nu mai rezist pana cand baga astia 4.1.2. Am inteles ca mai depinde si de retea eu am telefonul la liber cu cartela frog de la cosmote. Deci cum e?

Răspuns Câştigător
| LittleMe a răspuns:

Conecteza-te la un wireless si da-i update software. Trebuie sa ai semnal maxim la wi-fi ca update`ul sa se faca rapid si bine. happy Pentru upgrade intra in setari-despre telefon-upgrade software. happy

4 răspunsuri:
| Darcklight a răspuns:

Nu e mare diferenta intre cele doua, asa ca rezista!

| TrustStyle a răspuns:

Exact,faci root cu un program gen superoneclick -pierzi garantia si s-ar putea sa strici si telefonul' si de-aia nu prea recomand, ai sanse de 70% sa-ti iasa. apoi iei rom manager dupa playstore faci o copie a sistemului ca in caz sa nu iasa ceva sa ramai cu ce aveai inainte... Flash la telefon tot din programu ala si apoi iti cauti rom.ori dai acolo la rom manager Download Rom si poate gasesti, ori intri pe xda developers si iei de-acolo.stingi telefonul -apesi butonu de home,volume up si butonu de aprindere, toate in aceleasi timp... apoi misti din volum si dai pe wipe dalvick cache, wipe battery stats, si mai vezi wipe acolo si instalezi romu (il cauti ca e acolo, apare la downloads pe card sau unde il descarci tu.dai install si gata).dai tot din bios-ul telefonului(recovery) revenire la setarile din fabrica si aprinzi telu. Voilalaughing

| sikmariusik a răspuns:

Prin softul Kies, la submeniul actualizari

| Zăpăcilă a răspuns:

Ca sa faci update la sistem exista si asa numitele custom rom-uri, sunt bazate pe android cu diverse imbunatatiri pentru performanta si sunt in mai multe versiuni de android cum ar fi 2.3.7/4.1.1/4.2.1, depinde de ce telefon dispui. Ca sa folosesti un custom rom trebuie sa te uiti de un tutorial ca sa faci root la telefon, prin root pierzi garantia si in caz ca se defecteaza e mai complicat cu reparatul. Eu cu al meu n-am avut probleme ( galaxy 5, la S2 nu stiu cum se comporta dar in mare e cam acelasi lucru ). Daca vrei sa incerci gasesti aici custom rom-uri si tutoriale http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1204. Mult noroc :D.