| Idontknow69 a întrebat:

Cum sa iau internet de la laptop pentru telefon cu un cablu de date? Am un telefon Sony Ericsson Xperia L si nu vreau sa instalez nu stiu ce pe telefon... I mean... Nu pot ca n-am delocnet pe el.Please help.

1 răspuns:
| RxTx a răspuns:

Nu iteleg ce vrei sa faci!?

Sa inteleg ca tie iti vine internetul in laptop prin cablu utp sa zicem sau fibra optica

Asa ai internet pe laptop
Iar acum ai vrea sa faci sharing acel internet sa te poti folosi de el si pe telefonul mobil!?

Daca am ghicit ce ai vrut sa faci tu acolo exista posibilitatea sa faci sharing conexiunea de exemplu faci un stick bootabil cu ubuntu
Si dai internet pein placa de rerea wireless a laptop-ului respectiv fara sa instalezi vreun program

Pt ca ubuntu poatr sa ruleze si direct de pe stick sau dvd

Sau celalta versiune mult mai simpla si mai eleganta mergi la kaufland cumperi un router de 50 lei il bagi in priza si il setezi conform.manualuluo
Si eventual contractului

Bagi acolo user parola de la rds ...si setezi la el si gata iti daninternet in casa

Cam asta iti povesteam eu mai sus ca exista posibilitatea sa dai direct cu laptop-ul chiar ai cu windows internet in casa daca internetul iti vine orin alta placa de retea diferita de placa de retea prin care vrei sa il transmiti in casa ta.

De exemplu internetul iti vine prin lan si tu trebuoe sa ii dai drumu prin wireless