| Dormeo6921 a întrebat:

Cum scot un telefon din fantana?
Am scapat un Xiaomi 10S in fantana, are vreo 20m pana la apa. Magnetii nu funcționează.

9 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Cred că ar trebui sa te resemnezi și să îți iei alt telefon, sansele de recuperare sunt cam mici și chiar daca l-ai scoate, șansele să mai fie funcțional sunt destul de mici, nemeritand efortul.

| Lioana a răspuns:

Doar daca cobori tu in fantana dupa el. Dar chiar daca il vei scoate, odata ce a cazut in apa e un telefon mort. Nu vei putea salva nimic de pe el.

| StoicAnalysis a răspuns:

Ia-ti alt telefon. Nu ai ce sa-i mai faci.

| carevaescu a răspuns:

Eram cât pe ce să zic cu găleata.

Intuiția ta de a folosi magneții a fost una bună. Faptul că nu am mers înseamnă că suprafața magneților nu atins spatele telefonului, însemnând că telefonul ori este într o poziție ciudată ori este mai adânc decât lungimea firului cu care ai încercat să l pescuiești.

20 m nefiind o adâncime mică, e greu să ți dau o recomandare care să nu coste mai mult decât telefonul.

Îți trebuie un aparat video submersibil și un clește flexibil. Ambele sunt unelte de specialitate, așa că ar fi un miracol să aibă cineva de la tine din sat așa ceva.

Oricum multă baftă.

| ValentinMihai78 a răspuns:

În primul rând, fântâna nu este ceea ce se crede. Adică un simplu puț. Apa din fântânile săpate în pământ, provin din izvoare de apă subterane, este un râu subteran.
Deci, în momentul în care v-a căzut telefonul, nu calculați doar adâncimea puțului, luați în calcul și adâncimea izvorului de apă.
Deci, pe scurt, adio telefon.
Lecție de viață, când mergeți la fântână, lăsați telefonul mobil jos, lângă fântână sau într-un buzunar închis de la hainele de pe dumneavoastră.

| Celdrept a răspuns:

Nu ai ce sa mai faci, ia-ți altul.

| AurelAX a răspuns:

Dace e Xiaomi 10S nu merita deranjul.

| elenafitosica a răspuns:

Sari după el, dacă rămâi acolo aia e macar ti ai luat inapoi 10S ul

| sutibu719 a răspuns:

̶n̶u̶ ̶v̶ă̶d̶ ̶d̶e̶ ̶c̶e̶ ̶m̶a̶g̶n̶e̶ț̶i̶i̶ ̶a̶r̶ ̶f̶u̶n̶c̶ț̶i̶o̶n̶a̶ ̶d̶a̶r̶ ̶a̶n̶y̶w̶a̶y̶
nu prea mai ai șanse să-l scoți, ținând cont că sunt 20 de metri până la apă
ori cumperi alt telefon ori faci cumva și scapi de apa din fântână să-l iei înapoi
și chiar dacă reușești să-l scoți, șansele să meargă sunt și ele foarte mici