| Ciprian363636 a întrebat:

Am si eu o curiozitate. Poti cumpara telefoane de la Vodafone,Telekom, Orange care sa fie libere de retea? Stiu ca de obicei sunt codate pe reteaua furnizorului.

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Daca le cumperi "la liber" fara un abonament in reteaua lor telefoanele vin necodate. Cele date la abonament vin codate in reteaua lor.

| Ciprian363636 explică (pentru Intruder19):

Si ei cum le codeaza? Ca vad ca ti-l desface in fata. Sunt deja codate din fabrica?

| IoanaIonuca a răspuns (pentru Ciprian363636):

Sunt codate direct din fabrica. Doar telefoanele de la Orange sunt codate. Doar nu crezi ca stau ei sa le codeze in functie de cine cumpara laughing

| Intruder19 a răspuns (pentru Ciprian363636):

Sunt livrate de producator cu sofware care primeste semnal doar daca introduci o cartela de la acel operator.

4 răspunsuri:
| IoanaIonuca a răspuns:

Doar cele de la Orange sunt blocate in retea, de la Telekom si Vodafone nu, indiferent daca iti faci abonament la ei sau nu.