| Ionut722 a întrebat:

Cum se mai numeste infrarosu, mai are vreo denumire?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se numesc raze infra-rosii (adica sub-rosu, in spectrul de lumini vizibile din curcubeu).
Prescurtat se spune si IR (infra-red, infra-rosu).
Aceasta gama de unde electromagnetice /"lumini" nu este vizibila cu ochiul liber, dar radiatia IR se poate vizualiza prin camera foto (de exemplu la telecomanda televizorului).

Si radiatiile de caldura fac parte din radiatiile infrarosii. Asemenea radiatii calorice sunt emise de corpurile de incalzire cu temperatura mai ridicata (sobe de gatit, de teracota, panourile electrice de radiatii infrarosii etc.).

| NLS a răspuns:

Razele din spectrul IR nu mai poarta vreun alt nume, decat... lumina IR (sigur ai auzit pana acum de "infrared light")

Prescurtarea e cea data de Dannyel86.
Razele IR reprezinta un tip de radiatie electromagnetica cu lungimi de unda intre 700 nm si 1 mm.

https://d2jmvrsizmvf4x.cloudfront.net/......C8FD08.jpg

| dannyel86 a răspuns:

IR - asta e prescurtarea.

| AvalohAlyn a răspuns:

Infrarot

| NGheorghe a răspuns:

Da, se mai utilizează si denumirea de "radiație termică" pentru ca in exact spectrul respectiv se include "radiatia de căldură". In general, corpurile ce dau căldură se văd (devin luminoase) (deoarece emit radiație si in spectrul vizibil) dar nu-i obligatoriu, de exemplu o sobă sau un calorifer... nu își schimbă culoarea. Aparatele de filmat in IR practic îți prezintă niște imagini de temperatură (in grade Celsius )
Nu are importanță dacă dai pe goagăl "IR camera" sau "thermal camera" deoarece vei găsii același lucru.

| IIIshaneIII a răspuns:

IRda