| madalinamadd a întrebat:

Daca am un abonament la Telekom cu 1, 7 GB net, dupa consumarea traficului voi plati cost suplimentar, sau doar viteza de navigare va fi mai mica?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

"Bine de ştiut :
Trafic de date/Internet

Traficul de date poate fi folosit pentru a naviga pe internet, atât de pe telefon, cât şi de pe desktop sau laptop, folosind telefonul ca modem.
Traficul de date recomandat se va consuma cu viteza de download de până la 43.2 Mbps și de upload de până la 5.76 Mbps. După depăşirea traficului de date recomandat, viteza de transfer scade până la 64 kbps, iar traficul adiţional nu este tarifat.
Traficul de date recomandat este naţional şi se consumă în timp real.
Traficul de date efectuat în Roaming va fi tarifat adiţional conform tarifelor de Roaming.
În funcţie de specificaţiile telefonului folosit, viteza de download pentru traficul recomandat este:
în aria de acoperire 4G - până la 43.2 Mbps
în aria de acoperire 3G - până la 43.2 Mbps
în aria de acoperire EDGE - până la 236.8 Kbps
în aria de acoperire GPRS - până la 53.6 Kbps
Pentru a avea acces la tehnologia 4G este necesar să ai o cartelă SIM dedicată şi un telefon compatibil.
Acoperirea 4G este disponibilă în 98% din teritoriul Municipiului Bucureşti şi în oraşele Bacău, Boldesti-Scaeni, Botoșani, Brăila, Brasov, Busteni, Buzău, Cluj-Napoca, Constanța, Craiova, Dej, Focsani, Galați, Husi, Iași, Bragadiru, Jilava, Otopeni, Baia Mare, Medgidia, Navodari, Piatra Neamț, Ploiești, Satu Mare, Sinaia, Predeal, Ramnicu Sarat, Roman, Suceava, Tecuci, Timisoara, Voluntari.
Traficul de date este tarifat per MB, iar unitatea minimă de taxare pentru traficul de date naţional este de 1KB iar pentru traficul de date în Roaming este de 1KB în UE și 10KB în afara UE. 1KB=1024 bytes. 1MB=1024KB. 1GB=1024MB.
Descărcarea de conţinut sau accesarea portalelor şi/sau serviciilor premium vor fi tarifate suplimentar, conform preţurilor disponibile pentru serviciul web’n’walk.
Ordinea de consum a traficului naţional de date:
Traficul naţional de date inclus în planul tarifar
Traficul naţional de date inclus în opțiunile de date: Net Mobil Nelimitat, BlackBerry, Internet Extra GB, dacă este cazul." - SURSA :
https://www.telekom.ro/product/nelimitat-voce-l/postplan792/

Deci, NU plăteşti cost suplimentar pentru depăşirea acelor Gb :)

O zi frumoasă.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Precizează EXACT denumirea abonamentului sau indică un link!

Ori vrei să GHICIM ce abonament ai?

Toate cele bune.

| madalinamadd explică (pentru bursuc001):

Nelimitat Voce L.

| bursuc001 a răspuns (pentru madalinamadd):

"Bine de ştiut :
Trafic de date/Internet

Traficul de date poate fi folosit pentru a naviga pe internet, atât de pe telefon, cât şi de pe desktop sau laptop, folosind telefonul ca modem.
Traficul de date recomandat se va consuma cu viteza de download de până la 43.2 Mbps și de upload de până la 5.76 Mbps. După depăşirea traficului de date recomandat, viteza de transfer scade până la 64 kbps, iar traficul adiţional nu este tarifat.
Traficul de date recomandat este naţional şi se consumă în timp real.
Traficul de date efectuat în Roaming va fi tarifat adiţional conform tarifelor de Roaming.
În funcţie de specificaţiile telefonului folosit, viteza de download pentru traficul recomandat este:
în aria de acoperire 4G - până la 43.2 Mbps
în aria de acoperire 3G - până la 43.2 Mbps
în aria de acoperire EDGE - până la 236.8 Kbps
în aria de acoperire GPRS - până la 53.6 Kbps
Pentru a avea acces la tehnologia 4G este necesar să ai o cartelă SIM dedicată şi un telefon compatibil.
Acoperirea 4G este disponibilă în 98% din teritoriul Municipiului Bucureşti şi în oraşele Bacău, Boldesti-Scaeni, Botoșani, Brăila, Brasov, Busteni, Buzău, Cluj-Napoca, Constanța, Craiova, Dej, Focsani, Galați, Husi, Iași, Bragadiru, Jilava, Otopeni, Baia Mare, Medgidia, Navodari, Piatra Neamț, Ploiești, Satu Mare, Sinaia, Predeal, Ramnicu Sarat, Roman, Suceava, Tecuci, Timisoara, Voluntari.
Traficul de date este tarifat per MB, iar unitatea minimă de taxare pentru traficul de date naţional este de 1KB iar pentru traficul de date în Roaming este de 1KB în UE și 10KB în afara UE. 1KB=1024 bytes. 1MB=1024KB. 1GB=1024MB.
Descărcarea de conţinut sau accesarea portalelor şi/sau serviciilor premium vor fi tarifate suplimentar, conform preţurilor disponibile pentru serviciul web’n’walk.
Ordinea de consum a traficului naţional de date:
Traficul naţional de date inclus în planul tarifar
Traficul naţional de date inclus în opțiunile de date: Net Mobil Nelimitat, BlackBerry, Internet Extra GB, dacă este cazul." - SURSA :
https://www.telekom.ro/product/nelimitat-voce-l/postplan792/

Deci, NU plăteşti cost suplimentar pentru depăşirea acelor Gb :)

O zi frumoasă.