| Genevaaa a întrebat:

Daca mi-am luat telefon nou(a52 Samsung) trebuie sa-l tin toata noaptea la incarcat sau ceva, chiar daca are 100%? Deocamdata are 68% si abia l-am pus, dar cred ca pentru prima lui incarcare cam asa trebuie sa fac

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Il poti lasa la incarcat si 7 zile nu se intampla nimic rau.Nu trebuie sa faci nimic,foloseste normal cum foloseai orice telefon si pana acum.
Pt prima incarcare il lasi sa se incarce ca si pentru restul,se va incarca asa cum stie el,pentru ca se incarca prin programul din telefon nu cum vrei ori stii tu.
Il poti tine si toata noaptea si toata ziua, se va incarca tot cum stie el.
Cand se incarca cat este facut sa se incarce, se opreste din incarcat singur, chiar de tu il tii in incarcator si nu stiu cate zile.
Indiferent ce faci bateria aia te va tine la fel, chiar de incarci dupa mai stku eu ce metode, alea tale sau spuse de altii.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Descarcă-l complet, apoi încarcă-l până la 100%.
Asta e bine să faci în general, ciclu complet. Nu sa îl pui la 40%.
Si nu e bine să îl uiți în priză mai mult decât are nevoie.

| Simpatic a răspuns:

Telefoanele cu acumulatori litiu polimer nu se lasa sa se descarce 100%, motiv pentru care producatorii au implementat un sistem de avertizare care default cand telefonul mai are 15% baterie te atentioneaza sa-l bagi la incarcat.
Din ce stiu eu este recomandat ca un smart sa-l pui la incarcat cand mai are 20% baterie, si il poti incarca pana la 99-100%!

| Genevaaa explică (pentru Simpatic):

Multumesc o sa tin cont

| aditimus a răspuns:

Lasa-l sa fie 100% pe urma lasa-l sa se descarce de tot.

Răspuns utilizator avertizat