| sammie a întrebat:

De ce 1% din bateria telefonului mi se duce intr-un minut jumatate? Telefonul are 2 ani si il folosesc cam 3-4 ore pe zi.

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deoarece aplicatiile pe care le ai instalat pe telefon consuma bateria, Instagram Facebook, whatsap, si wifi ul toate consuma bateria, niciun telefon android nu o sa aiba baterie 100% 3 zile cum au telefoanele acelea vechi cu butoane, pe telefoanele mobile vechi nu aveai wifi whatsap nimic, si tinea bateria lejer 3 zile sau chiar o saptamana ca nu vorbeai nonstop la el, avea radio si cîteva jocuri dar nu statea nimeni ca acum pe telefon nonstop, acum si in metrou lumea sta pe telefoane se joaca citeste mesaje sau se sună unul pe celalat pe whatsap cu cameră, deci cum sa tina bateria mai mult de o zi.

| doctorandus a răspuns:

Dezactiveaza Face Unlock, dezactiveaza permisiunile pentru camera pentru aproape toate aplicatiile, cu exceptia a trei-patru aplicatii pentru care e chiar nevoie de ea.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

De asemenea, dezactiveaza permisiunile pentru microfon pentru multe aplicatii.

| Konstantinos99 a răspuns:

Depinde de marca, de cine a produs telefonul, in ce conditii ai folosit telefonul, pana la urma e telefon, nu e suflet sa fie permanent.Si de accea nu cumpar telefoane mai scumpe de 15 mil.In medie 1, 5 min 1% inseamna ~150minute 100% adica 2 ore jumatate dureaza desi nu se masoara asa dar ma rog aproximativ. Daca ai Apple ba nuiesc ca intrebarea nu are sens.Da dureaza cam bateria putin in maxim 2 ani trebuie sa schimbi telefonul. Sfaturi ca sa ai grija de baterie:incarcare telefonului sa nu fie mai mare de 90% dupa acest procent telefonul ar trebui deconectat de la incarcator, evita schimbarea de temperatura, evita datele mobile, evita jocurile, evita zonele fara semnala(in acest caz pune telefonul pe mod avion).Nu incerca sa inlocuiesti bateria pentru ca nu te va ajuta! Te pregatesti din timp sa alegi un telefon care iti garanteaza ca dureaza mult bateria(videoclipuri pe youtobe gasesti)Succes!