| Yhg a întrebat:

Am o întrebare legată de telefoane si vreau sa stiu daca bateria telefonului se uzează daca se încarcă la PC(îl folosesc la transfer de internet, fisiere).

Sau daca este bine să-ți încarci telefonul cu husa.

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Daca husa nu are baterie incorporata, nu are nici o treaba, si nici atunci

nu se uzeaza bateria, bateriile cu Litiu poti fi incarcate oricat, oricand (spre deosebire de tehnologia anterioara care trebuia incarcat de la 10% la 100% fara intrerupere)

totusi NU e recomandat sa il incarci de la PC, 1. la majoritatea ZDROBITOARE a PC-urilor puterea e scazuta, insa mai ales la TOATE portul USB se v-a duce in timp (sunt niste piese care efectiv se "consuma")... nu stiu foarte exact de ce, pentru ca nu mi-am batut capul, dar am constatat asta pe, pielea mea proprie si personala!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Bateria se uzeaza indiferent la ce o incarci.

| BeaTMaN696 a răspuns:

Husa nu are nici o treba cu incarcatul telefonului doar daca deranjeaza cablul. Nu ti se uzeaza bateria daca il ti la PC doar sa folosesti cablul original pentru alimentare optima. Dar in mare incarca-l normal cu incarcatorul original de preferat.