| IonutantiBieber a întrebat:

De ce este iphone 5 asa de scump, adica Samsung galaxy s3 e la fel de bun si costa 2100 lei, iar iphone 5 este 3200 lei? LOL in America iphone 5 este si la 250 dolari :O, nu mai vorbesc de iphone 5 cu 64 GB care costa 4200 lei.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Iphone este mai scump pentru ca este mai bun, este de calitate mai buna. Poate sa spuna cei cu Samsung ce vor ca nu au dreptate.Un telefon nu se ia cite aplicatii are pe el sau ca vezi poti lua aplicatii moca si asa mai departe.Un telefon e telefon si conteaza calitatea lui.Si iphone bate pe Samsung la capitolul asta de departe. Iphone a gasit ceea ce lumea doreste, a gasit o combinatie intre aspect, calitate, si asa mai departe care satisface multa lume.Asta este adevarul.Acum ca Samsung vinde mai multe telefoane e normal pentru ca daca te uiti vei vedea citi chinezi sint pe lumea a sta sau asiatici si e normal sa fie asa.Mai imi zicea cineva ai vazut chinezu ala cite likeuri a luat pe net? E cel mai tare.Pai daca a intrat toata china si i-a dat like normal ca are cele mai multe.Dar asta nu inseamna ca ala e mare cintaret, sa fim seriosi.Cam la fel sta treaba si aici cu telefoanele. Apoi multa lume si mai ales copii, adolescenti vor jocuri moca si multe alte chestii si de aia cumpara Samsung ca au astea moca.Dar asta nu arata ca Samsung este mai de calitate decit iphone. Iphone este de mai buna calitate dcit Samsung asta clar.Deci de ai si pretul este mai mare.Nu ca se numeste iphone ci pentru ca este calitate, aspect, usurinta de a utiliza acel telefon, marime si asa mai departe. Iara in america iphone5 16GB costa 200$ la abonament si abonamentul este pe 2 ani. Iphone 5 de 32 Gb costa 300$, iar iphone 5 de 64 Gb costa 400 $ toate la abonament pe 2 ani.Asa sa cumperi un iphone fara abonament te costa cam 600$ asta de 16 Gb, vorbesc de asta 5.Si vorbesc aici de factoy unloack, bine care nu te costa mai nimic poate 1 dolar.Si vorbesc aici de telefoane noi nu folosite.Astea sint preturile din america.De unde stiu? Sint pe aici si stiu ce preturi sint.Si daca cineva imi da un Samsung moca nul iau.Sau poate sa il iau sa il vind cuiva in Romania in cel mai naspa caz.Pai ce stau cu caramida in buzunare.Mai bine iau padu dupamine si tot aia e. Apple le da clasa la multi.Nici eu nu-s fan Apple dar am studiat am observat si asta e adevarul da clasa la f multe alte companii.Asteapta sa cumperi noile telefoane care vor apare cu grosime cit o foaie de hirtie, alea OLED cu grafiton.Deja Samsung a facut sau poate au faxcut multi dar nu au iesit sa se dea mari ca Samsung.

| IonutantiBieber explică (pentru relian):

Eu imi cumpar un Samsung galaxy s3 sau s4 (cand va fi lansat) deoarece nu imi permit un iphone 5, mi-as lua un iphone 4 dar si acela e scump, crede-ma daca as avea bani mai multi as cumapara si un iphone 5 si un sg3. Oricum iti dau funda.

| relian a răspuns (pentru IonutantiBieber):

In dupamiaza asta am fost la Apple, eramprin zomna si chiar ma uitai la preturi.650$ iphone 5 si 550$ iphone 4S. Vorbesc de astea de 16 GB.Acum nu stiu cit o fi in Romania dar cineva mi-a zis ca e mult mai scump ca in America. Daca te pot ajuta cu ceva ma gasesti pe aici.De cumparat eu de aici nu stiu ca nu vine nimeni ce cunosc in Romania decit la vara.Si vine in bucuresti.Deci daca vrei sa te ajut cu placere dar pina la vara nu stiu pe nimeni care sa vina acolo.Si sa cumperi tu de la Apple sau de la Samsung dar din america nu stiu daca vind si in europa sau daca delivereaza acolo.Dar poti sa incerci. Iphone 4 nu cred ca e asa de scump. Apple nici nu mai vinde iphone 4 decit daca faci contract si e gratis. 2Asa la liber nu vind iphone 4. Ok gata te las, ne maiauzim.Bye.

6 răspunsuri:
| valentino52 a răspuns:

Complet gresit pretul din America este aproape acelasi cu cel de la noi, poate cu 1 milion mai scump datorita taxelor si transportului. Un iphone 5 in Statele Unite costa 250 de dolari la abonament de 50 $ pe luna la fel cum si la noi un iphone 5 la Vodafone/Orange la abonament de 50 $ pe luna costa undeva la 12 milioane. Pretul la liber in Statele Unite este in jur de 700 si ceva de dolari, pe la noi cam 800 dupa cum vedeti.

| angi_4331 a răspuns:

Poate pentru ca iphone-ul a fost lansat mai recent si e considerat mai bun, dar NUU este deloc asa

| IQBoxGeek a răspuns:

Apple are preturi mai in general pentru ca incearca sa pastreze un aer de exclusivitate pentru produsele lor. iPhone 5 face banii astia, totusi.e un smartphone foarte ok, insa nu se justifica pretul daca faci comparatie cu ce scoate Samsung sau alti competitori. Mai bine te gandesti sa iti iei un Android de 2 ori mai bun la jumatate de pret. Salut!

| russu33 a răspuns:

Dar de ce Vertu este mai scump decat iPhone? Calitatea este totul si exclusivismul happy