| Aditza_Adrian_1992 a întrebat:

De ce imi apare systeme error la un Nokia n97 mini cand incerc sa intru in meniu? si cand porneste telefonul? dau funda va rog ajutati-ma ce ar trebui sa fac

4 răspunsuri:
| miTzuliK93 a răspuns:

1. Incearca sa introduci codul asta: *#7780# (daca iti cere lock code dupa, scrii: 12345). Este codul de factory reset / wipe data. Dupa cum zice si numele, iti va sterge tot de pe telefon. Ar fi ok sa faci un backup al datelor pe care vrei sa le salvezi (contactele in special).

2. Fa-i un SOFT / HARD RESET, apoi alege regiunea diferita pentru a putea suporta update-ul de firmware care va fi conceput ulterior. De preferat sa fie SUA. La fel ca si mai sus, daca vrei sa faci HR si sa reinstalezi firmware-ul va trebui sa faci un backup la contacte si mesaje, de exemplu, undeva in PC, sau pe un card. (dupa ce faci HR / SR copii datele manual in telefon)

A doua soltutie este ceva mai... tricky. In mod normal ar trebui sa functioneze cu introducerea acelui cod care iti va sterge tot de pe telefon. Repet, nu uita sa faci un backup al datelor.

Saaaau...:

- fa backup tuturor datelor
- inchide telefonul si scoate bateria
- pune-o inapoi dupa vreo 2, 3 minute
- tine apasat SHIFT + SPACE + BACKSPACE
- acum deschide telefonul
- asteapta pana vezi logo-ul Nokia pe ecran si abia dupa dai drumul tuturor butonaselor

Ce e mai sus e adevaratul HARD RESET. Daca nici asa nu functioneaza, ar trebui sa formatezi mass storage in N97. Poti face asta la putin timp dupa ce ai facut HR-ul. Te va intreba daca doresti sa inchizi aplicatiile: tu doar dai pe "yes".

| Aditza_Adrian_1992 explică (pentru miTzuliK93):

Am incercat aia cu 12345 si nu mergesad nu stiu de ce si ce mi-ai zis tu sa fac, pentru mine este destul de greu.te pricepi sa faci asa ceva?

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Aditza_Adrian_1992):

Fara telefonul in fata e destul de greu, chiar si pentru mine... l-ai putea duce la cineva priceput si sa urmeze el pasii.

| Aditza_Adrian_1992 explică:

Cum dau funda apropo?