| tudorodo a întrebat:

De ce imi arata ca am memoria ocupata cand defapt eu am sters toate aplicatiile? Cand vreau sa descarc vreun joc imi spune :Spatiu de stocare in suficient. Ajutati-ma! !

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Aia nu e memorie, e spatiu...e diferenta. In calculator exista decat memoria RAM! Alta memorie nu exista!
Asta un aspect! Al doilea aspect, nu se descarca nimic pe partitia cu windows, ci pe cealalta partitie!

| miTzuliK93 a răspuns (pentru K0sti):

1. Ba da, mai exista o memorie decat cea RAM. Se numeste memoria cache. Fluxul de date trece mai intai prin ea, in mod rapid, inainte sa ajunga in memoria RAM/ROM printr-un flux de date incet. Cache RAM este aproape de 4, 5 ori mai rapida decat memoria RAM in sine.

2. Se poate descarca, dar nu e recomandat. Partitia in care este windows instalata trebuie sa ramana cat mai clean posibil.

| K0sti a răspuns (pentru miTzuliK93):

Neimportant raportat la ce am vrut eu sa scot in evidenta! Mai citeste si printre randuri!

| miTzuliK93 a răspuns:

Eu iti pot spune doar ca aplicatiile nu trebuiesc sterse, ci dezinstalate. E o mica mare diferenta.

| Bobby711 a răspuns:

Pai mai pateam si eu asa cu vechiul meu telefon avea memoria foarte mica 320Mb
chiar daca stergeam aplicatiile am observat ca ramanea iconita ce avertiza ca spatiul este ocupat. De obicei trecea ceva timp si problema se remedia de la sine dar cand nu doream sa astept reporneam telefonul si problema disparea imediat incearca asta daca nu, spune-mi modelul telefonului sa te pot ajuta mai stiu si cateva smecherii sa maresc spatiul de stocare si puterea procesorului. Sper ca am fost de ajutor.

| tudorodo explică (pentru Bobby711):

Telefonul este un Smartphone 5 Logicom E500

| Bobby711 a răspuns (pentru tudorodo):

Fii atent ca la telefoanele cu android ca sa dispara iconita care zice ca nu ai memorie trebuie sa ai liber cam 400 de MB. Nu o sa dispara pana nu lasi liber 400 si ceva de MB daca vrei sa dispara definitiv si sa folosesti memoria la maxim trebuie sa faci Root si dupa cauti tu pe net apk-urile la : ROOT triangle away asta face sa dispara iconita si link2SD le bagi cu usb in tel si le instalezi dar sa stergi chiestii sa ai putin peste 400MB. Vezi ca daca faci ROOT pierzi garantia la telefon si poti sa strici si telefonul cred ca si la GSM poti face root daca nu te pricepi eu am facut la galaxy mini s5570 si am bagat toate alea o si setCPU sa maresti puterea la procesor sau sa o micsorezi cum vrei dar vezi ca daca o dai la maxim se duce bat repede. Retine aplicatiile astea merg doar daca ai facut ROOT! Sper ca te am ajutat.