| RaduXZ9 a întrebat:

De ce se fac modele de telefoane de 5 inch, mie mi se par foarte mari, am Huawei p8 lite si cateodata il folosesc cu doua maini, doar iphonurile sunt mai mici, respectiv 4, 7 inch dar mie nu imi place ios-ul iar telefoanele cu Android care sunt sub 5 inch sunt ori vechi ori cu camere foarte slabe

32 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

La fel de bine mie nu imi plac telefoanele sub 5.2 si mai mari de 5.7. Intrebarea ta nu are sens.

| WLMA a răspuns:

Important e să ai spațiu cât mai mare de desfășurare dar totuși să fie comod (vorba vine). Un ecran mai mare permite observarea unor detalii la imagini dar și o rezoluție mai mare. E de preferat în jocuri sau filme dar e de ajutor și în web browsing. În general sunt considerate decente cele cu ecranul de 5 inch, dar aici fiecare după preferință. În momentul de față modele high-end vor doar să se lupte pentru "cel mai bun telefon" iar un ecran mai voluminos pe se văd detaliile îi ajută.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WLMA):

Ecran mare - viata bateriei mica. La modul general. Eu am un ZTE Open C de 4 inch si tot mi se pare mare. Vreau telefon, nu tableta. Trebuie sa intre in buzunar si sa il pot manevra usor cu o mina. Peste 4.5 inch e deja prea mare. Si nu, nu am miinile mici.

| WLMA a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E adevărat dar uite, eu am un Nexus 5X cu ecran de 5.2 inch și am nevoie de a doua mână doar când tastez, nu, nu am palme uriașe. Iar aici mă repet, totul ține de preferințe. Dacă majoritatea telefoanelor de pe piață sunt cu ecran mare, e clar că acelea se vând cel mai bine. Se merge pe principiul cerere-ofertă.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WLMA):

Cererea e influenta teribil si de marketing.

| WLMA a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Da, dar dacă ar fi așa incomod... Note-urile au o strategie de marketing foarte bună dar le cumpără numai pasionații, la fel și cu alte phablet-uri.

| monster62 a răspuns:

Daca-ti iei un telefon de Microsoft, vei fi cel mai fericit om din lume happy ca alea au windows, sunt de 5+ inch si merg foarte bine

cauta-le pe net sa vezi cum arata,
multa bafta iti doresc

| monster62 a răspuns:

Tine si bateria foarte mult, in jur de 1-2 zile, depinde cat il folosesti, si are ecran mare, dar tine cont, ii poti seta si luminozitatea mai scazuta, ca sa aiba consum mai redus (asta cand ai putina baterie)

| monster62 a răspuns:

WLMA, asa e, cele cu ecran mare sunt mai bune, mai ales pe jocuri si pentru video-uri, sunt mai vandute, eu recomand in jur de 4.5-5 inch, sa incapa in buzunar, ca mai mare de 5 nu intra in buzunare si e incomod pentru cei ce nu au pungi

| DaniTDCI a răspuns:

Fiecare producator alege modelul si marimea respectiva aleasa de el

| monster62 a răspuns (pentru DaniTDCI):

Ce-ai vrut sa spui?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WLMA):

In India si China se vind cu milioanele phableturi de maxim 250 de dolari. Macar pe aia ii duce capul si nu fac ca la noi rate pe nspe ani la un device care ii costa cit 3-4 salarii...

| WLMA a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

În India și China e piața mai mare e clar că vor fi cifre mai mari. Plus că faptul că sunt ieftine îi ajută.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WLMA):

E vorba si de mentalitate. La noi omu' nu mai stie ce e aia valoare si vrea sa impresioneze cu rahaturi gen haine si gadgeturi pe care nu si le permite. Eu in fiecare zi muncesc cit sa imi cumpar inca o data-de doua ori smartphone-ul pe care il am. Nu fac foarte multi bani, doar ca nu simt nevoia de telefon de 3000-4000 RON (pe care mi l-as permite fara sa beau apa de la robinet si sa maninc covrigi o luna) cand asta pe care il am imi permite sa ma dau pe Facebook, sa trimit un email la nevoie, sa ma orientez pe un Google Maps.

| WLMA a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pentru casual browsing sunt bune, dar nu și pentru cei care le folosesc intens și vor să le păstreze mai mult. Specificații mari nu înseamnă neapărat performanță mare.

| userul7200 a răspuns:

Cu atat e mai mare cu atat esti mai smecher.

| WxRo a răspuns:

5 -5.2 inch cu full hd mi se pare varianta cea mai acceptabila.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WLMA):

Argumente logice care sa iti sustina afirmatia ai?

| WxRo a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

" Specificații mari nu înseamnă neapărat performanță mare. "
Cum ar putea sa argumenteze asa ceva? si cu logica happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru WxRo):

Ar putea. Daca compari telefoanele Apple cu ceva Android la juma' de pret fara sa iei in considerare sistemul de operare, ar parea ca toti care isi cumpara aifon sunt absolut retarzi.winking

| Pool77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Imi pare rau ca am un telefon de 5.1 inch, care imi incape in buzunar lejer, fara nici cea mai mica problema.
Nu te inteleg, la noi oamenii bla bla bla, strugurii sunt acrii cand vulpea nu-i ajunge.
Si da, poti sa ma consideri nesimtit etc, dar cat timp tu ma critici pe mine, pot si eu sa te critic pe tine.
Nu te inteleg, inseamna ca daca eu am un telefon de 25mil mananc corn si apa de la robinet?
Tine-te si de bun simt, ca jignesti mai multe persoane.
Nu ma intereseaza cat castigi, ce telefon ai, sau pentru ce-l folosesti, eu de exemplu mi-am cumparat telefonul pentru display/camera inclusiv performanta.
Si nu, nu vreau sa ma dau mare jmeker sau cum consideri tu persoanele care au un telefon High End (adica scump).
Daca mie-mi place cum arata telefonul si am bani de ei, nu inseamna ca mi l-am cumparat pe rate pentru cativa ani, posibil sa fi facut rost de bani, chiar de ce nu munciti?
Prea te dai in zicale.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pool77):

Daca ai telefon de 25 de mil si salariul sub 35, atunci maninci covrigi si bei apa. Poate ca ti-ai facut rata si ai impresia ca nu te-a costat mult, dar de fapt te-a costat.
P.S. Daca ai tras ca spartul si asta a fost cadoul care te coafeaza pe tine, ok. Buba e ca sunt multi pentru care telefonul e mai important decat dintii stricati din gura sau plata datoriilor. Nu e vorba de "smecherie" cit de ipocrizie.

| Pool77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cat rau poate gandii o persoana, nu-mi vine sa cred.
Adica vrei sa-mi spui ca daca am un salar de 15mil, nu pot invarti altceva?
Posibil sa fiu bagat in alte lucruri, posibil ca la noi la lucru sa avem o casa tiganeasca, nu stiu daca stii ce inseamna aia, dar mna, inveti cu timpul ( Nu, nu sunt salariat, am muncit pentru acel telefon, si n-am dinti stricati, haine rupte, frigiderul gol etc)
Sa spunem ca am fost un baiat descurcaret. happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pool77):

Desigur, poti invirti. Se cheama evaziune fiscala. Ca asa e la noi, ne descurcam. Casa tiganeasca - fostul CAR, ceva de genul. Ma refeream la venituri per total, ca sunt care isi rup de la gura pentru a avea ceva ce efectiv nu isi permit si sacrifica acolo unde nu ar trebui. Atita vreme cit nu faci chestia asta, nu e bai sa iti iei telefonul lui dumnezo'. Ai inteles eronat ideea. Nu e nimic, ca doar discutam, nu ne certam.

| Pool77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Corect, doar discutam.
Ce conteaza? Cat timp invarti ceva fain si nu esti prins?
Si oricum, posibil ca un amarat de chelner sa aiba ultima generatie de S-Gear, care costa undeva pe la 20+ mil, dar nu poti stii daca dupa lucru mai are si un alt loc de munca.
Nu judeca cartea dupa coperta.
Posibil sa vezi un copil pentru ca nu-l poti numi adult pe cel de 18 ani, cu un s7 edge in mana, da desigur e posibil sa-l fi cumparat in rate, sau posibil sa fii muncit pentru el, cum am facut eu si inca multi prieteni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pool77):

Conteaza, ca uite de aia se fura peste tot. Cum poti tu sa ceri doctorilor sau profesorilor sa fie ok cand tu nu iti platesti taxele si "invirti ceva fain"? Nu ma refer la astia care au de unde, practic, chiar daca conform veniturilor oficiale ar trebui sa faca foamea. Sint j'de mii de cazuri cu parinti care impreuna cistiga 4000 RON si iau progeniturii aifon cit salariile lor combinate. Iar cand copchilu' il sparge, ii cumpara altul. Stiu, pare incredibil, dar era povestit de cineva apropiat alora. Aia se ingroapa in rate ca timpitii pentru un moft, iar cand vor avea nevoie cu adevarat de un imprumut (pentru o situatie de genul problema de sanatate severa, la stat mori sigur, la privat scapi, doar ca trebuie' sa decartezi vreo 9-10.000 RON - am trecut prin asta, nevasta-mea mai exact, nu sunt vaduv, deci iti dai seama cum a decurs problema), nu il vor mai putea face.

| Pool77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Fii atent, taxe sau netaxe, platite sau neplatite sincer tot una e.
Stii cum se spune, cine e destept face bani si fara scoala.
Ai totala dreptate in privinta ratelor, cunosc persoane care din lene, mai bine isi fac rate pentru un amarat de telefon de 8 milioane, deci 800 ron, nu 2, 500 laughing
Intr-adevar, acum sunt si rate avantajoase, cum ar fi cel fara dobanda. Restitui suma telefonului fara comision, mie mi se pare acceptabila.
Si stai calm, ca la faza cu iPhone, nu-i cumpara altul, la un iPhone cumparat nou i se face si asigurare la Apple, Apple Plus, in cazul in care ti l-ai bagat in apa, l-ai scapat etc, Apple ti-l inlocuieste pe loc.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pool77):

Platite sau neplatite nu e tot una. Pe ideea asta a ta au ajuns trenurile sa dispara pe unele rute circulate, ca toti mergeau "cu nasu'" si sefii de la CFR vazind cifrele au concluzionat ca trenurile alea merg goale deci nu are sens sa mai circule.
Apple Plus in Romania, ma indoiesc. Nu de alta, dar Apple nu au prezenta oficiala in Romania. Ca ii gasesti la de-alde eMAG sau iStyle, e alta poveste. Sincer, habar nu am. Poti sa imi dai un link sa vad daca chiar e pe bune Apple Plus in Romania?

| Pool77 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Stiu de faza cu trenurile, stai calm ca si momentan tot asa este.
Posibil sa te indoiesti, insa este, si stiu sigur ca exista.
Am doua prietene ambele cu iPhone 6, blonde desigur si-au pus telefoanele la incarcat in masina, si nu stiu din ce cauza li s-a ars tot prin el.
Au sunat la iStyle, si cred ca in 2 zile dupa ce au predat telefoanele au primit altele nou noute, cert este ca costa mult Apple Plus aici la noi, insa este.
Banuiesc ca ele nu au altceva in afara de Apple Plus, mai ales daca iStyle le-a schimbat telefoanele.
Intr-adevar, posibil sa fii avut asigurare pe ele, ai avut dreptate Apple nu are Apple Care Plus in Romania.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Pool77):

Ce sa fie momentan tot asa? Trenuri pe care se merge la greu cu nasul? Stiu, insa incet-incet o sa dispara, asta e buba. Iar imbecilii care merg cu nasul vor plati la maxi-taxi de o sa le vina a plinge. Asta e buba.
Femeile nu prea le au cu tehnica indiferent de culoarea parului, lol. Posibil sa fi fost finuti aia de la iStyle cu ele asa, ca erau ele simpatice. happy