| Claudiu_Dinu_1994 a întrebat:

De ce se încinge bateria externă când încarcă telefonul?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

ăsta e unul din efectele curentului electric deci e NORMAL

| Frank51 a răspuns:

Din cauza efectului termic denumit joule. La trecerea curentului printr-un conductor( în cazul tău bateria), electronii se lovesc de atomii conductorului, cedându-i energie. Această energie apare sub efectul de căldură la suprafața conductorului.

Evident fiind direct proporționale cu cât curentul este mai mare cu atât efectul termic este mai accentuat.

| Zuzu1991 a răspuns:

Wow, WOW doua raspunsuri, AMBELE gresite

din cauza ca o baterie e o reactie chimica care produce electricitate, ori marea majoritate a reactiilor chimice sunt exoterme (produc caldura) putine sunt endoterme (produc rece)
iar la un acumulator, reactia aia chimica e reversibila, adica se desfasoara in sens invers cand o pui la curent