| anonim_4396 a întrebat:

De citeva luni, pe factura Orange imi apar servicii cu suprataxa pe care eu nu le accesez! Din detalii factura am vazut ca, in fiecare zi, la aceeasi ora, se genereaza un apel catre 123IQ, care ma costa 1EUR! Cum pot sa scap de asta, in primul rind, pentru ca, de recuperarea banilor, cred ca nici nu se pune vorba... c'asa-i la noi!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate ai activat, fara sa vrei, acea optiune de apel. Incearca s-o dezactivezi si daca nu poti singur du-te la un magazin Orange.

| jollyliviu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru raspuns. M-am lamurit! Prin luna Mai am facut un test IQ dupa care mi se cerea sa trimit un SMS la... si de-aici, am aflat ca, cu nr. de telef. de pe care am trimis SMS, m-am ''abonat'' (fara sa stiu)... sa mi se ia banii astia! Cica scria undeva acolo, pe site-ul respectiv (probabil cu litere mici). Asa ca, aveti grija sa nu patiti ca mine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai luat cumva jocuri pe telefon? Daca da unele dintre ele au virusi care suna la numere cu suprataxa.Si mie mi sa intamplat.Sterge toate jocurile (sau cele care le banuiesti)si daca vrei sa le instalezi din nou scoate cartela si instaleazale si atunci nu o sa mai aiba virusi.