| MihaelaElenapupici a întrebat:

De Craciun voi primi un telefon Allview p8 energy, pentru ca l-am cerut. Va scriu specificatiile tehnice si vreau sa imi ziceti ce parere aveti despre el si daca v-ati lua sau nu unul.
Smartphone Dual SIM 4G Dual Mode, FDD si TDD
Baterie 6000 mAh, pana la 57, 5 ore timp de convorbire
Pana la 750 ore in stand-by
Mod inteligent economisire energie
Power bank
Procesor: Quad Core 64-bit 1, 3 GHz
Procesor grafic: Mali T720
Display: 5,5’’ HD 1280x720 px, matrice activa de leduri organice
Corning® Gorilla® Glass 3
Memorie Flash: 16GB, extensibila prin card MicroSDHC de pana la 128GB
Memorie RAM: 2GB
Camera principala: 13MP Autofocus, rec. Full HD1080p, Professional Mode
Camera frontala: 5MP
Sistem de operare: Android™ 5.1, Lollipop
Design slim 8, 5mm
Chameleon
DTS, Smart PA

7 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Asa, si? Generos mosu' asta. Cit 12 ani ai? Sa nu plingi cind o sa ti-l spargi sau cind o sa iti sparga cineva capul ca sa ti-l fure. Ca sa raspund "intrebarii", e frumusel dar banal si inutil de scump. Cu juma' de pret pot sa iau ceva cu hardware similar (par example, http://www.utok.ro/seria-500/utok-fury).
P.S. De banii aia mai bine mergi intr-o tabara si iti iei un telefon care sa nu atraga privirile shutzilor.
P.S. 2 Imi permit si Galaxy S6 Edge+ sau iPhone 6-ceva, dar am un ZTE Open C(costa vreo 60 de dolari in momentul de fata unul nou). Are 3G, are GPS, pot sa verific mailul/sa intru pe FB, are chiar si o camera de doi lei care scoate poze din care se intelege daca e om sau camila. Orice altceva e moft.

| MihaelaElenapupici explică (pentru KodrutZ):

Am 14 ani si nu cred ca se mai uita cineva la un telefon de 1300 de lei, majoritatea colegilor de clasa au s6 sau iphone 6 plus deci...

| KodrutZ a răspuns (pentru MihaelaElenapupici):

Cind esti cu foamea in glanda sau mori sa mai bagi o doza, te uiti la ce poti vinde cit mai usor. Daca citeva sute de miliarde de muste maninca ca&&t, inseamna ca si noi trebuie' sa facem la fel? Chiar iti pasa ce telefoane au colegii? Cu ce te face mai buna un nenorocit de telefon? Vezi ca Utok Fury e la oferta, pentru 700 RON cu casti Blaupunkt incluse e o afacere chiar foarte buna.

| notefree a răspuns:

E bun daca ar fi sa-l cumpar doar pentru acea baterie mare si autonomie

| Sociomaniac a răspuns:

Un telefon bun as putea spune, un fel de mini laptop laughing Si da, mi-as cumpara daca as avea bani de unu

| Radu98SI a răspuns:

Telefonul dupa componente este excelent, insa firma desi romaneasca nu este excelenta, singurul upside al telefonului este bateria, mai ales ca Allview sta foarte prost la capitolul update android. Inca o data, eu nu spun ca telefonul este prost, dar poate creea probleme pe viitor si in banii astia iti poti lua ceva mai bun, mie m-i s-a recomandat Asus zenfone selfie, pe care il am de 3 saptamani si merge snur. Sper ca te-am ajutat!

| KodrutZ a răspuns (pentru Radu98SI):

Mai discutam peste un an macar. Faptul ca merge bine dupa 3 saptamini nu spune absolut nimic. Eu am Open C-ul de vreun an jumate' de exemplu, timp in care a avut de-a face inclusiv cu un impact ci gresia de la vreun metru jumate' de i-a sarit capacul. In timp ce vorbeam, si nici macar nu s-a intrerupt convorbirea. Faptul ca Allview, ca mai toti "producatorii" de telefoane OEM ieftine, nu livreaza update-uri software ca cei mari, nu spune absolut nimic. Daca merge cu varianta initiala de soft, bun asa. Din ce stiu Allview fac nazuri la garantie/suport, ceea ce eu unul nu am patit cu telefoane cumparate direct din China, ca le-am returnat de vreo 2-3 ori si nu au facut nici un naz - mi-au dat banii inapoi sau le-au reparat, dupa caz.