| zZzkKk a întrebat:

De curand am cumparat un telefon Realme 9 pro plus si am o problema: cand vreau sa inregistrez un apel cu o aplicatie (Call recorder) nu se aude apelantul, ci ma aud doar pe mine si nu stiu ce setari sa fac sa ma aud si pe mine. Va rog tare mult, daca ati mai avut problema asta sa o ziceti aici sa o putem rezolva.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Problema NU e din telefon ci din aplicație. Incearcă o alta, sunt mai multe de unde să alegi

| halogen001 a răspuns:

Aplicația folosește pentru înregistrare microfonul, pentru că accesul la convorbire e blocat de android pentru a nu se putea înregistra convorbirea.

Cea mai simplă soluție e să se se dea convorbirea pe difuzor și atunci microfonul va capta ambele persoane.

Altă soluție e înregistrarea cu alt telefon și la fel convorbirea să fie dată pe difuzor.

Altă soluție e folosirea unui telefon cu android mai vechi care nu blochează înregistrarea, dar nu mai știu de la ce variantă s-a introdus blocarea înregistrării.

| halogen001 a răspuns:

Așa e androidul nou. Accesul aplicațiilor la convorbire e blocat special pentru a nu se putea înregistra convorbirea. Sunt variante de android pentru India cred sau pentru alte țări, variante care nu blochează aplicațiile, ba chiar mai mult decât atât, chiar și aplicația telefon are în meniu înregistrarea convorbirilor.

| Yuoia a răspuns:

"ma aud doar pe mine si nu stiu ce setari sa fac sa ma aud si pe mine"