| Girly97 a întrebat:

De doua zile Internetul nu mai functioneaza din cauza cablurilor rupte datorita zapezii si am gasit o solutie temporara pentru a putea avea Internet pe calculator. Mi-am conectat USB-ul la telefon si calculator si fac hotspot pentru a-mi "imparti" datele mobile cu calculatorul. in acest caz se vor consuma datele mobile? Daca da, se vor consuma mai repede? Am numai 5GB lunar si sunt pe abonament.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Normal ca se consuma mai repede. Dar in felul asta iti suprasoliciti bateria telefonului si se descarca mai repede. Nu se incalzeste telefonul?

| Girly97 explică (pentru darrio2007):

Nu stiu de ce dar telefonul se incarca cat timp este conectat prin USB la calculator.

| darrio2007 a răspuns (pentru Girly97):

Se incarca de la calculator. Este normal.

| Bula a răspuns (pentru Girly97):

Pe mufa USB iese tensiunea de 5V, care incarca si telefonul /tableta conectata. Curentul de incarcare este insa limitat la 0.5A (500mA), ceea ce inseamna o incarcare mai lenta de cca. 3 ori fata de un incarcator de 1.5A.
Ca urmare, telefonul tau se va si incarca in timp ce faci hotspot.

Beowser-ul calculatorului descarca mai mare cantitate de date decat aplicatiile/paginile dedicate telefonului, ca urmare este posibil sa se consume relativ repede cei 5Gb (mai ales daca intrii pe site-uri cu videoclip-uri, in special cu rezolutie mai mare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, se vor consuma mai repede. Te felicit pentru modul ingenios în care ai rezolvat problema.

| Girly97 explică (pentru sadrian46):

Cel putin acest mod functioneaza.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur ca se vor consuma datele mobile. Ce faci tu se cheama USB Tethering, nu hotspot. Oricum, rezultatul e acelasi. Legat de ce zice darrio, lol, bateria se si incarca in timp ce faci asta. Geezus, greu cu logica asta.

| ziftode a răspuns:

Un calculator consuma mult mai multe date decat un telefon
taie, update-urile, download-urile, t0rrentz, nu face Youtube, nu face nici un stream (poate Netflix, daca ai abonament cu Netflix nelimitat), etc.

insa tot o sa consume, update-urile de windows sunt greu de taiat, antivirusul o sa faca update, daca te joci diverse jocuri online (Fortnite, CSGO, WoW, etc.) or sa isi faca update si nu o sa poti sa le joci fara update, care s-ar putea sa necestie giga de download, si chiar daca nu face update, jocul in sine consuma destul de mult (cativa zeci de mega pe ora, chiar 150M/h)

te sfatuiesc sa pui pe telefon o aplicatie de monitorizat 3/4G-ul de gen MyDataManager si sa monitorizezi cat trafic faci pe date, sau sa intrii pe monitorizarea consumului de la provider, de ex. la RDS este *111# si acolo e singurul loc unde imi spune clar cat am consumat, totusi, e posibil ca cifra respectiva sa nu fie in timp real.

in alta ordine de idei, cand se termina aia 5G (si se termina... RAPID) dupa aia nu o sa ramai fara net, doar ca o sa fie FOARTE limitat, in plus unii provider fac concatenare de trafic, de ex. am ajuns in situatia ta cu un stick de RDS, si aveam 5G/luna, si am downloadat 30G pana sa ma bage in limitare

| GPA a răspuns:

Depinde de cât de utilizate sunt datele mobile. Că faci hotspot pe un PC sau conectezi USB pentru tethering este același lucru. Avantajul pe USB este că nu riști să pierzi din banda de internet, iar banda de internet o folosești la maxim pe USB.

De exemplu, consumi datele mobile mai repede când urmărești un video pe YT HD/full HD.

Pentru căutări simple pe google sau social media, este perfect abonamentul tău.
Ca să vezi consumul : *111# sau 222 / 333 / 415.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce faci pe internet daca te uiti la clipuri se duc relativ repede, In schimb daca citesti articole, sau te joci online iti consuma putin internet
Pentru un consum cat mai redus instaleaza AD-block (reclamele iti consuma foarte mult net)
Eu pe luna consum sub 50 GB.
Cu 5 gb de uiti la 5 filme si gata

| Iunix a răspuns:

Şti ce sunt alea date mobile?
Dacă ai 5GB asta înseamnă că tu poți să descarci 5GB de informație de pe internet. Browserul tău descarcă acesteinformații ( fişiere) de câte ori accesezi un site, te uiți la un videoclip sau descarci ceva de pe net. Datele mobile se consumă şi dacă încarci ceva pe internet.
Un site de exemplu se află pe un alt calculator, când tu accesezi un domeniu web ( adică numele unui site ) atunci browserul tău descarcă codul site-ului pe care îl interpretează şi ți-l afişează ție.

* Un laptop NU va consuma datele mobile mai repede decât un telefon doar pentru că e mai mare -_-.

Dacă tu te uiți la un videoclip care are 120mb, atunci ai consumat 120mb.

Dacă accesezi o pagină web care are 12kb atunci ai consumat 12kb. Adică 0. 012mb.

Un sfat.
Dacă te uiți la un videoclip Full HD vei consuma mai multe date mobile decât dacă ai da la setări şi ai pune acel videoclip la 480p.

5GB pentru un om normal e destul de mult.

Eu cobsum într-o lună 1.5GB în condițiile în care pe net intru mereu şi ascult muzică de pe Youtube.