| Iuliaiulia1993 a întrebat:

Deci
Fostul meu prieten mi-a luat un IP 14 pro la abonament prin firma
spun fostul deoarece am pus punct relației în urma infidelități lui
El acum ma amenință că dacă nu ma întorc la el îmi blochează telefonul și îl da furat
El icloudul și parola nu le are
Îmi poate face ceva la telefon?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cel mai normal, il dai inapoi sa se stearga undeva cu el. Dar se pare ca tu nu vrei sa renunti la telefon, din cate observ.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fiind pe firma il poate declara furat si la politie. Te alegi cu dosar penal. Doar daca ai dovada ca-i cadou poti scapa dar si atunci daca ti-l blocheaza, asta e!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Oricum poti sa-i spui ca este un milog needucat. Cadourle nu se cer inapoi.

| mihai69 a răspuns:

Dacă e pe abonament, îl poate rezilia. Rămâi fără serviciu de telefonie, dar nu cred că îl poate bloca.
În schimb, dacă îl declară la poliție ca furat și spune că te bănuiește pe tine, ai putea avea probleme.
Cel mai bine să-i restitui cărămida (cu martori sau și mai bine pe bază de p.v.) și să-ți vezi de viață.

| relian a răspuns:

Iti poate face in sensul in care telefonul este luat pe numele lui, iar daca nu-i platit inca, poate sa spuna alora ca i-a fost furat si sa nu mai plateasca, caz in care o sa til blocheze cei de la care a fost cuparat.
Sa te ameninte, tu nu te intorci la el, daca se duce si reclama ca i-a fost furat sau pierdut, sa fie sanatos, tu ramai cu telefonul ca amintire, il vinzi ca piese laughing cauti alt motherboard curat, pui acolo si ai iphone, asta daca te blocheaza.

Nu ai spus daca este platit, daca e platit, atunci nu prea are ceti face, pana la urma ti la dat cadou banui. Daca ti la dat asa pentru munca, ai spus ca ti l-a luat prin firma, atunci trebuie sa il returnezi, daca este cadou, atunci il pastrezi laughing

| mi25 a răspuns:

Sfaturi inutile multe.
1. Trebuie sa renunti la abonamentul prin firma.
2. Ii trimiti un SMS (nu telefon) in care-i spui ca ceea ce face el este santaj si ca ii faci plangere penala.
3. In mesaj ii ceri sa vina sa ii restitui telefonul.
4. Daca vine dupa telefon, faceti un document de predare, simplu, in care scrii ca el a primit si pe care el sa-l semneze.
5. In functie de raspuns actionezi, putand sa-i faci plangere pe care o depui la politie sau la parchet.
6. Nu ai nevoie sa cheltuiesti cu avocat, decat daca problemele se complica.
7. Pastrezi eventuala corespondenta prin SMS si alele pana se rezolva problema.

Daca el este patronul firmei, da, iti poate face la telefon.

| mi25 a răspuns:

Poti sa-i trimiti si un emai sau sa-i scrii pe WhatsApp.

Răspuns utilizator avertizat
| newaccountbye a răspuns:

Mai bine i-l dai lui înapoi sa se spele cu el pe cap ca sa vadă ca nu ai stat cu el pentru ca ai avut interese. Chiar dacă nu ți-l va bloca și îți da pace, după o sa se laude la toată lumea cu fapta lui măreață de a-ti lua un telefon. Lasă-l pe fraier ca va regreta. Cred ca e doar obsedat de tine.

| andreeaeml1200 a răspuns:

Si uite asta e inca un motiv sa nu accepti cadouri atat de scumpe de la un baiat, in conditiile in care sunteti inca adolescenti si nu aveti o relatie stabila… Ajungi santajata

| Sigillum a răspuns:

În cazul în care fostul tău prieten a luat telefonul în numele firmei și amenință că îl va bloca sau da furat, este important să consulți un avocat pentru a înțelege mai bine situația și pentru a-ți proteja drepturile. Cu privire la telefon, dacă nu are acces la parola iCloud, este puțin probabil să poată bloca sau accesa informațiile tale. Asigură-te că dispozitivul este protejat cu parole puternice și funcții de securitate, cum ar fi autentificarea în doi pași. Dacă te simți în pericol, contactează autoritățile competente pentru sprijin și raportează amenințările. Înainte de toate, asigură-te că iei măsuri pentru a-ți proteja drepturile și bunurile personale.