| Vali2265 a întrebat:

Ecranul always on display, pe J7 2017 am observat că dacă nu este lumină în cameră, ecranul iși micșorează luminozitatea ( ceea ce trebuie să o facă să nu consume multă energie), dar când face asta și nu e lumină absolut deloc, observ că și pixelii care trebuiau să fie stinși ( pentru ca este SuperAmoled ), sunt aprinși dar emit foarte puțina lumină.

Întrebări:
- Poxelii se poate arde în caz de stă toată noaptea așa?
- Ecranul face așa și pe A5, S7. etc?
- Se poate remedia?

Răspuns Câştigător
| VSC10 a răspuns:

Am un A3 2017 si nu mi se pare ca restul pixelilor sunt aprinsi. Restul ecranului este complet stins. Eu zic ca doar ti s-a parut, sau poate se vad doar unii pixeli din apropierea scrisului, dar ma insel. Pixeli nu se pot arde asa usor, mai ales la lumina scazuta. Totusi pentru buna functionare a dispozitivului in general iti recomand sa ii tii softul in permanenta actualizat, la fel si aplicatiile de baza, cum este Always On Display.

| Vali2265 explică (pentru VSC10):

Așteaptă până vine seara, ia telefonul si așteaptă până își reglează luminozitatea, după asta acopera cu mâna locul unde este ceasul, să-mi zici dacă se văd puțin luminați pixelii negrii. Am observat că face așa doar când e lumină scăzută. Oricum, am înțeles că se rezolvă în următorul update la Android 8.0.

2 răspunsuri:
| xSega a răspuns:

În locul unde ecranul este negru pixeli sunt stinsi si luminează doar cei ce indică ceasul