| unpunctpeharta a întrebat:

Exista o cale prin care sa comunic cu prietenii in timp ce su sunt plecat din tara? Acum sunt pe abonament, dar dupa ce am vazut factura de luna trecuta, am decis sa gasesc o modalitate mai ieftina. As dori sa pot comunica prin aplicati ce folosesc internet (whatsapp, viber si facebook.) si prin mesaje scrise.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Daca vrei scris, whatsapp. Foarte bun, rapid si convenabil.

Daca vrei voce, atunci ai doua optiuni: Messengerul de la facebook, iti da posibilitatea sa suni cu voce numai. Sau un client de voip, gen VoipStunt, 12Voip, etc. Sunt o multime, va trebui sa te uiti exact la preturi. Pentru 10 euro vorbesti ca nebunul, daca stii sa alegi corect. Eu am vazut 12Voip ca vorbesti gratis cu fixul pe Romania.

A treia optiune, daca vrei si video ai skype, yahoo messenger (dar cam obosit) si facetime (dar trebuie sa aiba toti iphone).

Oricum ar fi, iti trebuie internet pe telefon. Exista cartele preplatite cu internet. Acest lucru este sigur.

Eu as incerca sa intreb pe romanii de pe langa tine ce folosesc (este o mare probabilitate ca ei deja sa fi ales varianta cea mai avantajoasa economic) si sa o iei si tu. Dupa aceea schimbi.

A patra posibilitate (dar asta apare doar in anumite tari) este sa incerci sa vorbesti cu RDS-ul.

2 răspunsuri:
| lovelife22 a răspuns:

Ce zici de skype?

| unpunctpeharta explică (pentru lovelife22):

Si internet de unde? ca pe abonament este scump si de pe o cartela cu numar nu sunt sigur ca se poate.