| Ghiordi a întrebat:

Exista un articol de lege ceva in care este specificat urmatorul lucru: viteza minima garantata la internetul mobil pentru fiecare tip de tehnologie (3G/4G)?
Si inca un lucru: daca exista acoperire outdoor compania de telefonie mobila NU este obligata sa ofere acoperire indoor?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu e lege ci sunt niște normative tehnice ce stabilesc un interval de viteză, vezi aici:
https://playtech.ro/2010/totul-despre-4g/

| NumeleDeUtilizatorTrebuieSaNuDepas a răspuns:

Atâta timp cât este la dispoziția ta sa îți alegi operatorul, statul nu poate să impună nici un fel de restricții de viteză mică. Dacă ai probleme cu viteza la internet gândește-te că România este printre țările care o duce cel mai bine la capitolul ăsta.

Dacă ești într-o zonă care are acoperire proasta încearcă alți furnizori de servicii de date mobile. Dacă pur și simplu te întrebări fără să existe neapărat un precedent sper că ți-am răspuns mai sus.