| cornel8 a întrebat:

Exista vreun telefon fix, cu agenda telefonica si cu comanda vocala, gen "call Mioara"?
Pentru telefoane mobile care fac acest lucru care este cel mai ieftin? Se poate si porni telefonul prin comanda vocala? Pentru persoana cu probleme grave (de miscare).

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea telefoanele cu android suporta google assistant dar nu toate telefoanele cu android suporta deblocarea telefonului folosing asistentul vocal.
Teoretic orice smarphone care are de la Android 8.0 in sus poate face acest lucru, practic acest lucru este fals deoarece am un s8 care suporta si un s7 care nu suporta, cu toate ca are android 8.0.
Va trebuii sa ai acces la acel telefon si sa verifici tu daca suporta sau nu.
Cum faci acest lucru?
Settings> Google> Settings for google apps> Search, Assistant & Voice> Voice> Voice Match> Hey Google, unde are trebuii sa scrie "Acces your Assistant any time you say "Hey Google", even if your screen is off or you're using your favorite apps" in caz contrar va scrie "... when your screen is on"
Poti folosi si o boxa Google Home Mini dar tot vei avea nevoie de un smartphone cu android si procesul de setare nu este tocmai usor.
Telefonele de la Apple probabil sunt mai dezvoltate din acest punct de vedere, nu stiu, nu folosesc si sunt destul de scumpe.
In acelasi timp probabil exista alte optiuni, eu doar am spus din ceea ce stiu.

| cornel8 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos pentru sugestiile voastre.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Cauta telefoane compatibile cu Alexa. Știu că există un model Motorola, ceva AX și un număr… Cu siguranță găsești pe Amazon telefoane landline pe care le conectezi cu Echo.

| cornel8 explică (pentru MihaiSpeedster):

Multumesc frumos pentru raspuns.

| MihaiSpeedster a răspuns (pentru cornel8):

Cu plăcere. Sper să fie de folos.
Doamne Ajută!