| andreea964 a întrebat:

Hei. Deci, vreau sa mă conectez la internet pe PC prin intermediul hotspot-ului de pe telefon și se conectează dar nu merge netul. Cu telefonul mamei Samsung sau Allview merge fara nicio problema.
( Al meu Xiaomi)
Am Windows 8.
Oare trebuie făcute ceva setări? Sper că m-am făcut înțeleasă

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

PC-ul tau are montat modul de wi-fi?
Daca da, ce fel /model?

| andreea964 explică (pentru Bula):

Nu inteleg la ce te referi. la router cumva?

| Bula a răspuns (pentru andreea964):

In PC-uri, de regula, NU se monteaza modul wi-fi.
Fara un asemenea modul nu ai cum sa te conectezi intre PC si hotspot, fara cablu.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai fii sigura ca ai datele pornite pe telefon si ca merg in primul rand. Incearca cu telefonul mamei tale, ea se poate conecta si accesa internetul de pe hostul tau? (Cu telefonul).

| andreea964 explică (pentru DoarBogdan):

Da se poate conecta și merge, merge și cu televizorul doar cu laptopul nu.

| DoarBogdan a răspuns (pentru andreea964):

Atunci incearca de la "network and sharing center" sa stergi reteaua si sa te conectezi iar la ea. Nu am mai intalnit asa ceva.

| andreea964 explică (pentru DoarBogdan):

Am dat disable la rețea iar acum nu reușesc să mă conectez din nou... ori nu știu eu cum

| DoarBogdan a răspuns (pentru andreea964):

La reteaua de "Wi-fi" cu numele respectiv. Apoi ar trebui sa te conectezi normal la ea, introducand iar parola.

Daca ai dezactivat tot modulul de wi-fi, sa ii dai enable.

Răspuns utilizator avertizat
| ALEXXXL19 a răspuns:

Si eu am xiaomi (redmi note 7) si n-am avut acesta probleme, pai trebuie sa dai net la telefon adica sa ai netu activ si dupa sa faci hospod sau prin cablu usb si ar trebui sa mearga dar din propia problema am patit-o si eu cu unele telefoane nu mergea de loc dar pe altele mergea ori e win ori trelefonu, a ce xiaomi ai?

| andreea964 explică (pentru ALEXXXL19):

Redmi 7, tocmai ce l.am cumparat Așa procedez și nu merge off
Sper sa nu fie telefonul de vina

| GeorgeCosmin a răspuns:

Cauta pe pc in control panel setarile de la internet, de unde dai disable la WIFI. dupa dai din nou enable. daca nu merge da reset la wifi tot pe pc din settings