| PepyPed a întrebat:

Hei TPU, am nevoie de ajutorul vostru.

Am scăpat o sticlă de ulei peste telefon ea fiind grea s-a spart folia într-un colț iar pe ecran a apărut o dunga mică din puncte verzi, albastre și roși.
Vreau sa stiu daca e de rau sau se extinde acea dungă.

1 răspuns:
| QElenaBoghiu a răspuns:

Ecranul telefonului este format din 3 straturi:
- placa de afisare LCD
- placa senzor de atingere
- geamul ecranului
Unii stiu sa schimbe doar geamul spart, altii schimba totul, in bloc (clientul plateste tot happy ).
Evident, daca ei iti pot schimba doar geamul ecranului, atunci te va costa mai putin.

Sfatul meu este insa, sa mai pui inca cativa zeci de lei, sa-ti puna si o folie de protectie BUNA de sticla, pentru a proteja mai mult ecranul.
Iar telefonul trebuie folosit cu o husa cu coperta (preferabil cu inchidere magnetica), care protejeaza si in caz de cadere de la 2-3m inaltime.