| BruneTTe a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Exista numere de telefon cu 11 cifre? Ieri am adaugat un 1 in plus din greseala la un numar de telefon (de Vodafone) si bineineteles, nu mi-a raspuns cine doream eu, dar a raspuns un barbat si la inceput nu am inteles eu ce se intampla si abia apoi am vazut ca pusesem o cifra in plus. Ce-i cu numerele astea?
Multuuu!

5 răspunsuri:
| Mihai1810 a răspuns:

Numerele de 11 cifre sunt numere de strainatate depinde de prefixul tarii sunt numere de telefon si de 15 cifre. funda?

| zuzualina a răspuns:

În România nu. În alte ţări, da.

| eAnne a răspuns:

Este numar de fix acel cu 11 cifre :d

| Bughi a răspuns:

Nu sunt sigur de asta, dar este foarte posibil. De obicei, cand o retea de telefonie ajunge la limita de numere de telefon disponibile, mai creeaza un prefix pentru acea retea. Acum, pentru ca e vorba despre Vodafone, ei au prefixul 072 si 073. Avand in vedere ca este o retea foarte extinsa, daca s-au apropiat de limita, este foarte posibil sa fi adaugat si numere de telefon cu 11 cifre. Repet, nu sunt sigur de asta, dar este foarte posibil.

| DrunkInParadise a răspuns:

Nu exista numar de 11 cifre in Romania in retelele mobile (Orange, Vodafone, Cosmote). Din cate am inteles daca tastezi 11 cifre din greseala, operatorul mobil iti recunoaste doar primele 10, asadar pentru a face un test adauga inca o cifra la sfarsitul unui numar din agenda ta, sau doua, trei..ai sa observi ca suna la numarul pe care-l ai in agenda..pentru ca dupa 10 cifre restul nu se numara.Din cate stiu asta e posibil doar in Cosmote si Orange. Sper ca ti-am fost de folos.Succes.