| IoanaDraguta a întrebat:

Hei! Vreau sa va întreb la ce ajuta modul avion de pe telefon? Dar economisire energie? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In "Modul avion", telefonul nu mai functioneaza, fiind oprite emisiile de radio-frecventa a aparatului.
Semnalele radio folosite in benzile de frecventa de telefonie ar putea perturba comunicatiile radio si electronica folosita pe avioane, dar nici nu s-ar putea propaga pana la turnurile GSM de la sol (din cauza distantei de cativa kilometrii, precum si de ecranarea facuta de carcasa metalica a avionului).
Chiar daca ar functiona, ar deranja foarte mult cand zeci de pasageri ar vorbi simultan la telefon, iar altii ar dori sa se odihneasca etc.

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Modul avion setează telefonul automat pentru a se putea folosi în timpul călătoriei cu avionul, astfel încât să nu mai die cazul să-l închizi, dar nici să nu perturbe activitatea apatarelor avuonului, care subt sensibile la interferențele cu telefoanenele mobile.
Modul de economisire energie servește pentru a crește autonomia bateriei telefonului.

| anamariarot a răspuns:

Eu îl activez când vreau să stau pe net și să nu mă sune nimeni big grin

| BuLaNNNeL a răspuns:

Călatorești gratis cu BlueAir atât timp cât e activat modul.

Răspuns utilizator avertizat
| Apollo007 a răspuns:

Se deconecteaza de la retea. E conceput pentru nu interfera cu echipamentele de comunicație din avion. Poti folosi celelalte functii dar nu mai ai funcția de telefon. Spre exemplu folosesti camera playerul etc. Nu s-a demonstrat interferarea undelor cu cele ale aparatelor de comunicatie. E mai mult o masura de precauție

| Mihai_Răileanu_1991 a răspuns:

Ti se ia semnalul si nu te mai poate deranja nimeni

| Avaricum a răspuns:

Inca o chestie despre modul avion: daca esti intr-o zona cu semnal slab, telefonul va cheltui multa baterie ca sa il caute. Daca il pui pe modul avion cand oricum nu ai semnal, bateria nu se va mai descarca asa repede.

| Sandu_Eugen_1905 a răspuns:

Modul avio îţi opreste semnalul si nu te mai deranjeaza nimeni cu mesaje sau apeluri
mkdul economisire reduce luminozitate ecranului ca sa ai mai mult timp baterie

| DaniTDCI a răspuns (pentru Sandu_Eugen_1905):

Cel mai penal raspund de aici