| deya100 a întrebat:

Heii,am incarcat o aplicatie pe telefon si cand sa o instalez nu imi mergea imi spunea ca nu am memorie desi aveam spatiu foarte mult. Nu inteleg ce se intampla mereu imi spune ca am memorie prea multa cand defapt cardul meu e jumate gol straight face

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar trebui să GHICIM ce model de telefon ai? =))

Probabil că ai un telefon cu Android 4.0 ( cel puţin )...
În acest caz, îţi dă acea eroare deoarece NU ai destulă memorie internă liberă...
Începând cu Android 4.0 aplicaţiile se instalează DIRECT în memoria internă :(

Iar aceasta este destul de mică...
http://www.plaisio.gr/......-BLACK.htm ( asta în cazul în care mai ai acel telefon )

NU ai cum să le instalezi direct pe SD card DECÂT dacă telefonul are root ( şi custom_ROM )!

La acest model, aplicaţiile se instalează "automat" în memoria internă a telefonului.

Eventual, să-ţi cumperi un SD card extern compatibil ( microSD, preferabil de 32 Gb ) şi să încerci să MUŢI pe SD card ( cardul de memorie extern ) aplicaţiile/jocurile care se pot muta!

În primul rând, NU toate aplicaţiile/jocurile se pot muta pe cardul de memorie!

De asemenea, este indicat să ai instalat un utilitar ( Manager ) care să-ţi MUTE aplicaţiile pe cardul de memorie externă, spre exemplu poţi folosi una din aplicaţiile :
https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.irobotz.appmanager

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.james.SmartUninstaller

https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=burrows.apps.appmanager

Aceste aplicaţii te întreabă ( sau mută automat, depinde cum le setezi ) alte aplicaţii pe cardul de memorie externă, imediat după instalarea lor şi astfel îşi rămâne mai multă memorie internă "liberă".

Toate cele bune.

4 răspunsuri:
| ANoNim612 a răspuns:

Asa imi arata si mie. Instaleaza Du Speed Booster acolo ai mai multe optiuni (Trash Cleaner, Phone Boost, etc. ). Daca tot nu merge inseamna ca aplicatiile pe care le-ai instalat iti ocupa foarte mult spatiu

| user017 a răspuns:

O aplicatie, normal, pentru android nu se va instala niciodata in totalitate pe card. Doar o parte din app se va scrie pe card, restul se va duce tot in memoria telefonului. Asa ca poti verifica cata memorie iti mai aloca tie telefonul pentru aplicatii (atentie, nu pentru stocare media in telefon). Daca mai ai putin, poti incerca sa stergi memoria cache sau alte aplicatii ce nu le folosesti pentru a elibera spatiu. In cazul in care ai un telefon ce nu-ti permite sa intalezi aplicatii/jocuri sau alte nebunii din cauza memoriei mici alocata de producatorul telefonului sunt metode in care le poti muta in totalitate pe SD numai ca iti trebuie cateva cunostinte mai avansate. Daca esti curioasa poti cauta tutoriale despre treaba asta. Sper ca nu m-am intins prea mult cu raspunsul asta. laughing

| loramako a răspuns:

Poate ai un tel.mai slab(nu vreau să te simți jignită

| Al3xOlar a răspuns:

Nsh ce sa zic dar nu cred ca e de la aplicatie. mno mai sunt apicati eronate, virusate etc ai incercat sa ii dai reset la tel din fabrica? sa vezi daca mrge.(baga datele pe card si dai reset din fabrica incearca)