| AlexandraVarga2000 a întrebat:

Heiii tuturor! Tocmai ce mi-am cumparat un nou telefon : Nokia Asha 210 happy Imi place foarte mult desigur doar ca am o mica neintelegere cu conexiunea la internet. Atunci cand il incarca imi da un fel de eroare : Serverul de date nu poate fi contactat incercati mai tarziu. Prima oara cand l-am deschis mi-a cerut sa imi fac cont pe Nokia, mi-am facut, si doar internetul nu merge. Nu stiu ce sa ii fac, problema poate fi remediata? Cum? Ce mai trebuie sa mai stiu despe el? Sistemul Android functioneaza? Sau este suportat de aparatele Nokia? Fundaaa :* :8 :3

Răspuns Câştigător
| Theseus a răspuns:

Poi nu stiu sigur daca are voie(parerea mea este ca nu...), dar incearca sa stingi telefonul`, scoate din el cartela si bateria (si cardul` daca l-ai bagat) baga-le la loc, aprinde-l si asteapta sa-ti trimita Vodafone-u niste setari pentru net(intai iti trimit un mesaj de instiintare la 2-3 min dupa ce l-ai aprins) apoi iti trimit un mesaj cu setarile de net la care uh trebuie sa dai salveaza si apoi sa incerci daca merge internetul.
Eu asa stiam ca se procedeaza la Nokia dar nu stiu sigur daca va merge.
P.S. Unde stai uh e numai un sigur magazin de Vodafone?(de exemplu la mine in Ploiesti au si in Kaufland, Carrefour. etc) incearca la un reprezentant sa iti arate cum sa faci(eu cand mi-am luat telu` habar nu stiam sa-l folosesc dar mia explciat domnisoara care mi-a facut abonamentul cum sa-l folosesc

Iti urez bafta : )

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Telefonul tau are sistem propriu de operare. Nu functioneaza cu Android. Suna la providerul tau de internet (Orange, Vodafone)pentru probleme de net.
Daca ai posibilitatea mergi la un distribuitor al firmei respective.

| Theseus a răspuns:

Se poate sa nu fi salvat setarile la internet(poate fi cauza nu stiu sigur...: ) )

| AlexandraVarga2000 explică (pentru Theseus):

Chiar nu-mi pot da seama. Eu sunt din Hunedoara si mi se pare o mare porcarie magazinul Vodafone la care sunt de mai bine de 3 ani "abonata" > la inceput cand am facut abonamentul am inceput cu un alt telefon : Vodafone Chat mi s-a stricat de 3 ori si chestia a fost ireparabila (cica) poate nici nu a fost trimis la service, cel care detine magazinul imi pare un om cam dubios. de trei ori mi l-a schimbat cu acelasi model de telefon si acum mi-a venit cu ideea ca il schimb intr-un Nokia ca poate o sa fie mai rezistent. Il am de ieri si vad ca face figuri. Are voie sa-mi schimbe telefonul pe care mi-a facut abonamentul? Mie mi s-a parut o chetie la negru cum s-ar spune.

| AlexandraVarga2000 explică (pentru Theseus):

Multumesc foarte mult. Am incercat chetstia care ar trebui sa mearga la Nokia si nu a mers. Incerc la un alt magazin. Nu m-am gandit il am de abia o zi sau doua si am sa incerc altundeva. Te anunt care era de fapt "chichita". :*

| Theseus a răspuns (pentru AlexandraVarga2000):

Ok mersi chiar sunt curios ce are de fapt telu` happy

| AlexandraVarga2000 explică (pentru Theseus):

Deci mi s-a intamplat cea mai aiurea chestie de cand ma stiu ca folosesc un telefon! In fine m-am dus la alt magazin Vodafone si Wi-Fi-ul mi s-a dezactivat, fapt normal deoarece nu nu mai gasesa nicio conexiune deschisa. Dupa ce mi s-a dezactivat mi s-a activat internetul de pe abonamenutl pe care am telefonul. Intrand in magazin voiam sa-i arat domnului ce are telefonul meu. CULMEA CA FUNCTIONA! Am ramas masca cand am vazut ca merge apoae jurand ca nu a mers pana acum Nokia Expres-ul... straight face
fericita m-am intors acasa ca sa-mi activez wi-fi-ul in fine s-a mai activat el pe drum cat a gasit conexiunea deschisa si acasa l-am conectat la sigur. Ce crezi ca s-a intamplat? Nu mergea internetul
CONCLUZIA : Cand conexiunea la wi-fi e activata nu-mi da voie sa intru pe internet, cand conexiunea MB-lor care ii am in abonament e activata merge. Nu mi se pare normal ca atunci cand wi-fi-ul e activat nu merge. Deci iar o sa fac o vizita la Vodafone ca sa-i explic cum trebuie situatia.
A da si situatia penibila era faptul ca tipul de la Voda se uita la mine ca la o nebuna pentru ca m-am dus cu telefonul care mergea bine la el si spuneam ca nu mergee! laughing Din nou te anunt sa-ti spun de ce nu merge net-ul cand e activat wi-fi-ul big grin

| Theseus a răspuns (pentru AlexandraVarga2000):

Poi e bine ca ai rezolvat "chichita" si pe viitor stii ca nu trebuie sa lasi wi-fi`ul si netu` pornite in acelasi timp(acum si eu stiuhappy ) Ms ca m-ai informat chiar eram curios ce avea : )

| AlexandraVarga2000 explică (pentru Theseus):

Nici o problema ma bucur ca ti-am fost de folos happy

| Theseus a răspuns (pentru AlexandraVarga2000):

Poi nu stiu sigur daca are voie(parerea mea este ca nu...), dar incearca sa stingi telefonul`, scoate din el cartela si bateria (si cardul` daca l-ai bagat) baga-le la loc, aprinde-l si asteapta sa-ti trimita Vodafone-u niste setari pentru net(intai iti trimit un mesaj de instiintare la 2-3 min dupa ce l-ai aprins) apoi iti trimit un mesaj cu setarile de net la care uh trebuie sa dai salveaza si apoi sa incerci daca merge internetul.
Eu asa stiam ca se procedeaza la Nokia dar nu stiu sigur daca va merge.
P.S. Unde stai uh e numai un sigur magazin de Vodafone?(de exemplu la mine in Ploiesti au si in Kaufland, Carrefour. etc) incearca la un reprezentant sa iti arate cum sa faci(eu cand mi-am luat telu` habar nu stiam sa-l folosesc dar mia explciat domnisoara care mi-a facut abonamentul cum sa-l folosesc

Iti urez bafta : )