| broxi a întrebat:

Hey! Am un telefon Samsung Galaxy Ace si memoria interna este plina asa ca nu mai pot descarca nici o aplicatie si nici nu pot primi mesaje. Stie careva cum as putea salva aplicatiile direct pe cardul de memorie? Adica unele aplicatii se instaleaza in memoria interna si nu le pot muta pe card.

Idei? Sfaturi de la cei cu acelasi tip de telefon ca al meu? Multumesc happy

Fundaa! big grin

Răspuns Câştigător
| bushyalex a răspuns:

Sterge o aplicatie ca sa ai ceva memorie libera. minim un 30 mb.
da trebuie sa ii faci root dar daca ai telefonul in garantie o pierzi pentru root
si ai grija ca poti strica telefonul cu el..adica trebuie mare atentie.

19 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Descarci şi instalezi App 2 SD ( move app to SD ) de la linkul oficial :

https://play.google.com/......ps/details

| broxi explică (pentru bursuc001):

Si totusi, Facebook, Youtube sau Yahoo Messenger nu le pot muta. Alea apar in categoria 'Numai pentru. tel', deci nu le pot muta nicicum? straight face

| bursuc001 a răspuns (pentru broxi):

NU le poţi muta, dar NU ocupă mult.

| broxi explică (pentru bursuc001):

Facebook ocupa destul de mult, tinand cont ca telefonul nu are cea mai mare memorie interna. Si nu pot primi mesaje pentru ca nu mai am memorie, si nici aplicatiile nu le pot descarca pentru ca majoritatea se salveaza intai in memoria interna si dupa aceea, daca se poate, le mut pe SD [desi multe aplicatii nu le pot muta ].

| bushyalex a răspuns:

Descarci şi instalezi link2sd de pe google play.
si alegi ce aplicatie vrei sa muti pe card.

| broxi explică (pentru bushyalex):

Si totusi, o metoda prin care sa pot muta si Facebook pe SD? straight face

| bushyalex a răspuns (pentru broxi):

Cu link2sd o poti muta.

| broxi explică (pentru bushyalex):

Nu pot, imi zice ca nu a obtinut 'root acces'.

| bushyalex a răspuns (pentru broxi):

Asa e..am uitat. daca ai telefonul ca din fabrica nu iti merge straight face...trebuie sa ai root.

| bushyalex a răspuns (pentru broxi):

Incearca cu App 2 SD.

| broxi explică (pentru bushyalex):

Si presupun ca nu pot sa fac rost de asa ceva nu? Oricum pentru problema cu mesajele, ceva solutie?

| broxi explică (pentru bushyalex):

L-am incercat si pe ala, nu merge.

| broxi explică (pentru bushyalex):

Doar daca sterg fb, si nu tare as face-o. dar merci oricum!

| bushyalex a răspuns (pentru broxi):

Sterge o aplicatie ca sa ai ceva memorie libera. minim un 30 mb.
da trebuie sa ii faci root dar daca ai telefonul in garantie o pierzi pentru root
si ai grija ca poti strica telefonul cu el..adica trebuie mare atentie.

| bushyalex a răspuns:

Imi pare rau ca nu te-am putat ajuta mai mult. daca erai din pitesti te ajutam personal.

| GFStep a răspuns:

Intra in apps manager, apesi o aplicatie care vrei, apoi ii dai move to sd card

| broxi explică (pentru GFStep):

Atata ca unele aplicatii ( Facebook, Yahoo Messenger, Youtube, cele care erau instalate in telefon ) nu au buton, adica nu se pot muta.

| reghinaflo a răspuns:

Eu am dezinstalat actualizările la câteva aplicaţii. Nici eu n-am reuşit să le mut pe cartelă sd aşa că asta e soluţia de moment.